Bombaként robbant a hír, hogy amerikai sajtóértesülések szerint egy volt CIA-tisztviselő is elindul az amerikai elnöki posztért. Evan McMullin republikánus politikai tanácsadó a párt hivatalos jelöltje, Donald Trump ellen szerződött csapat tagja. A független jelölt megjelenése óriási fordulatot hozhat az amerikai elnökválasztási harcban – tudta meg a BuzzFeed News. Hab a tortán: McMullin nem egyedül áll csatasorba.
A hírek szerint a volt CIA-hírszerzőt Rick Wilson floridai média-tánácsadó is támogatja, aki veterán republikánus stratéga, valamint a párt hivatalos jelöltje, Donald Trump médiamágnás hangos bírálója. McMullin a hétvégén állítólag Washingtonban járt, ahol a független elnökjelölt indulását szorgalmazó Better for America csoport tagjaival találkozott. McMullin gyakorlatilag ismeretlen a nyilvánosságban. A twitteren összesen 135 követője van. Ennek ellenére a közösségi médiában határozottan bírálta Trumpot, korábban az ingatlanmágnás muszlimellenes kijelentéseire reagált. Mint volt CIA-tisztviselő tudatni akarta az választókkal, hogy a 2001. szeptemberi New Yok-i terrortámadás óta végrehajtott sikeres terrormegelőzési akcióban mindig fontos szerepet játszottak muszlim közreműködők, akiknek jelenléte nem gyengíti, hanem erősíti Amerikát. A Republikánus Párt konvencióján elhangzott Trump-beszédre, amelyben az ingatlanmágnás ismétlődően a “jog és a rend” helyreállítójaként jelentkezett az elnöki posztra, ismét a CIA-nál szerzett tapasztalataira építve reagált.
A fiatal tanácsadó egyébként soha nem töltött be választott politikai pozíciót. Karrierje nagy részét az USA hírszerző hivatalánál, a CIA-nál töltötte, majd megfordult a Goldman Sachsnál, míg végül a kongresszusi republikánusok mellett vállalt tanácsadói szerepet.
Az olyan autoritáriánus vezetők, mint Donald Trump, a jog és a rend fenntartását ígérik, hogy igazolják az emberi jogok megsértését, miután megszilárdítják hatalmukat – írta twitter-bejegyzésében Evan McMullin.
A jelentkezést kiszivárogtató források szerint McMullin hétfőn nyújtja be a jelentkezéshez szükséges papírokat. Mivel szinte a semmiből tűnt fel, nem lesz könnyű dolga megismertetni magát és igencsak sok pénzt kell felhajtania rövid idő alatt, bár állítólag komoly republikánus donorok sorakoznak fel mögötte. Emellett jó kapcsolatai vannak Utahban, ahol Donald Trump rosszul áll a mormon közösségek körében. Ebben az államban a hírek szerint erős kampányra készül.
A konvenciót visszacsinálni már nem lehet. Akkor lenne esélye Evan McMullinnak a győzelemre, ha a republikánus párton belül elindulna egy Trump-ellenes mozgalom, ez azonban jelenleg elképzelhetetlennek tűnik számomra. A független jelölt indulása azonban mégiscsak gyengítheti Trump-ot, mert az egységes támogatottság látszata gyengül ezáltal. A republikánus párt kettészakadására nem sok esélyt látok.
– mondta Nagy Ervin politológus a Pestisrácok.hu kérdésére válaszolva.
A közvetett elnökválasztás jellegzetessége, hogy az országos szavazás még nem jelenti automatikusan egy jelölt megválasztását. Formális értelemben ugyanis egy négyévente ülésező testület, az elektori kollégium dönt az elnök és alelnök személyéről. Az 538 tagú grémiumba minden állam kongresszusi képviselői és szenátorai összegének megfelelő számban delegál tagokat, illetve az “államon kívüli” főváros, Washington D.C. is rendelkezik három delegátussal. Szenátorból minden államban kettő van, a kongresszusi képviselők száma azonban a népességarányhoz igazodik. Az elektorok személye nem különösebben érdekes, funkciójuk leginkább ceremoniális: ők lehetnek egyszerű választópolgárok, közhivatalt viselők vagy más helyi notabilitások. Az elektori kollégium – jellemzően decemberi – szavazása után a szintén frissen megválasztott Kongresszusnak kell január elején igazolnia az eredményt. Ezt követően már csak az eskütétel van hátra, melyet jellemzően Washingtonban, a Kongresszusnak helyt adó Capitolium dombon tartanak meg január 20-án, pontban délben. A legfelsőbb bíróság elnöke által levezényelt beiktatás tesz végül pontot az igényfelmérő bizottságok akár két évvel korábbi megalakításával elkezdett formális elnökválasztási folyamat végére, és jelzi egy új elnöki adminisztráció kezdetét.
A politológus elmondta azt is, hogy az elvi lehetősége meg van annak, hogy független jelölt is induljon a republikánus és demokrata jelölt mellett, bár szinte esélytelen az, hogy meg tudja nyerni az elnökválasztást. Nagy Ervin emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnökválasztási rendszerben előfordulhat és meg is történt már, hogy az egyes jelöltekre leadott szavazatok abszolút száma és az adott jelöltet támogató elektorok száma nem áll arányban egymással. Egy-két nagy népességszámú államban elért győzelem többet ér, mint sok, országosan „szétszórt” szavazat, vagyis bekövetkezik az az eset, hogy nem az lesz az elnök, akit a többség támogatott. Ez történt például 2000-ben, a Gore-Bush küzdelemben. Ugyanis egy-egy állam elektorai általában a győztes mindent visz alapon szavaznak, bár elméletileg nem köti őket az adott állam választási eredménye.
PS-összeállítás/Buzzfeed.com, Fotó: Twitter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS