Ezt sem írják fel a magyar futball fényes lapjaira: már két forduló után elküldték az újonc Kisvárda edzőjét, Kondás Elemért. A számtalan légióssal és futballmagyarral megerősített csapat egymás után kétszer is négygólos vereséget szenvedett. A klubnál úgy látják, új edző kell, aki megtalálja a hangot a vegyescsapattal. Csak az a kérdés, ebből mit profitál a magyar futball?
Nehéz nem szánakozással nézni azt, ami Kisvárdán történt, történik. Adott egy tőkeerőssé tett klasszikus kiscsapat, amely papírforma szerint (!) feljut az első osztályba. Edzője: Kondás Elemér, sportigazgatója: Révész Attila. Nagy az ünnep, teljesült a kisvárdai álom! A szezon végeztével úgy döntenek, megerősítik a csapatot. Egy egész raklap ukrán és brazil játékost hoznak, Kondás később úgy nyilatkozott, a futballistákat Révész nézte meg, ő döntött az igazolásukról. Hogy milyen játékosokat, azt két forduló után egyelőre ne minősítsük.
Így vagy úgy, kialakul a Kisvárda igencsak vegyes kerete; ha a magyar futball fejlődéséről, a magyar játékosok szerepeltetéséről beszélünk, akkor a klub finoman is fityiszt mutat az MLSZ-nek. Megteheti, miért is ne.
Pedig hangsúlyozzuk: egy kiscsapatról van szó, egy kisváros együtteséről, amelynek – ha minden jól menne – a saját neveléseire, környékbeli futballistákra kellene építenie, néhány légióssal. (Vegyük például a Paksot: ott csak magyar futballisták játszanak.)
Amikor a szövetséget megkérdezték a Kisvárda igencsak feltűnő igazolási politikájáról, az a 6+5-ös szabályra vonatkozott. Tehát hat európai uniós és legfeljebb öt azon kívüli játszhat egy csapatban. Ez ki van pipálva. Mivel Ukrajna ezen a téren uniós országnak számít, ezért is jól jött az ukrán vonal (ezt nyilván előre tudták Kisvárdán). Ráadásul, ha minden igaz, az igazoltak közül többen magyar származásúnak mondták magukat (nem tudjuk, hogyan ellenőrzik, ellenőrzik-e egyáltalán), ezért futballmagyarnak számítanak. Ilyen például – a Nemzeti Sport cikke szerint – a szerb Brana Ilics, vagy éppen az Ukrajnából igazolt Mihajlo Rjasko.
A sportnapilap szerint egyébként összesen kilenc (részben vagy egészen) ukránja van a Kisvárdának, jut melléjük négy brazil, három szerb, egy-egy görög, román és szerb is.
Mindenki érdeklődve várta, mire jut az együttes a bajnokság elején. Nem sokra. Az még hagyján, hogy – sokáig emberhátrányban játszva – kaptak egy négyest a Videotontól, de a Budapest Honvéd elleni előadás igazán szánalmasra sikerült. Összességében a Kispest is pocsékul játszott, de így is 4–0 lett. Elképesztő volt látni, hogy még magyar szinten is kirívóan sok labdát adott el a Kisvárda, nem beszélve a rengeteg luftról és társairól.
A kispesti szurkolók a meccs végén már a Kisvárda egyik nagy igazolásán röhögnek, a túlsúlyos brazil régen állítólag igazi spíler volt, a Kispest ellen momentuma sem akadt. A többieknek sem.
A kezdőcsapatban tíz külföldi (vagy a neve alapján annak vélt) játékos szerepelt. Le.
Sokan találgatták, hogy Kondás – aki minden arroganciája mellett eleinte eredményes volt a Debrecennel – meddig fogja bírni. A meccs utáni nyilatkozatában még cáfolta az összeszokottság hiányát („Ezek a hibák nem az összeszokottság kérdése, hogy luftot rúgnak a játékosaim és öt méterre passzolni nem tudnak”), de úgy fest, nem sokáig tartott a türelem. Hogy az övé vagy a vezetésé, azt nem tudjuk. A döntés mindenesetre megszületett: hétfőn, két meccs után a klub közös megegyezéssel szerződést bontott vele. Azzal a szakemberrel, aki mellesleg feljuttatta a csapatot.
Ismételjük: kettő, azaz kettő mérkőzés után.
Egyelőre igazi sikertörténet a Kisvárdáé.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS