Több közkórház egyetemi fenntartásba kerülhet a közeljövőben, a tervek szerint így bővítenék az orvosképzési kapacitásokat – értesült a Magyar Idők. Azért, hogy még több magyar és külföldi orvostanhallgató válassza az itteni egyetemeket, az orvosi képzőhelyek felsőoktatási finanszírozását is növelnék, és több tíz milliárd forintból javítanák az oktatás infrastrukturális feltételeit.
A ma még nem létező, egyetemi kórház kategóriába sorolnák azokat az egészségügyi intézményeket, amelyeket az orvosképzéssel foglalkozó egyetemekhez csatolnának. A gyakorlati képzés számít ma a leggyengébb pontnak, a változtatással ezen javítanának. Lázár János úgy fogalmazott az első szeptemberi Kormányinfón, hogy az orvosképzés a legszínvonalasabb magyar felsőoktatási ágazat, ám a magyar oktatóhelyek nem tudnak bekerülni a világ ötszáz legjobbja közé sem. A helyezéseket elsősorban a tanulási környezet elégtelensége húzza le, amit döntően a klinikai kapacitások minősége és mennyisége határoz meg, ezért van szükség a változtatásra. Ez azt jelentené, hogy az érintett kórházak az egyetem fenntartásában, de elkülönített szervezeti keretben működnének a jövőben, gyakorlati oktatási és egyben kutatási helyszínként. Közben a mostani oktatókórházak is megmaradnának mint külső gyakorlóhelyek.
Elsősorban a gyakorlati képzés feltételeit kell javítani, amihez ugyan több tízmilliárd forintos ráfordítás szükséges, a befektetés azonban gyorsan megtérülne, mivel évente húszmilliárd forintnál többet fizetnek ki képzési díjként a hazánkban tanuló külföldi orvostanhallgatók. Ezen felül lakhatásra, szórakozásra, étkezésre évente még egyszer ekkora összeget elköltenek nálunk a fiatalok.
Megéri külföldi orvosokat képezni tandíjért
A négy egyetemen már jelenleg is több mint kilencezer külföldi tanul orvosnak, számuk évről évre emelkedik. Az infrastruktúra fejlesztésével, azon belül is a gyakorlati képzőhelyek, elsősorban a klinikák, laborok korszerűsítésével, modern oktatási eszközök beszerzésével azonban még vonzóbbá válhatna a magyarországi orvosképzés. Becslések szerint a befektetésekkel 2020-ra 30 százalékkal növelhető, a 11 ezret is meghaladhatja a nálunk tanuló fizetős orvostanhallgatók száma, ami évente legalább további hatmilliárd forintos bevételt jelent csak az egyetemeknek.
A képzés anyagi feltételeinek javítása érdekében a finanszírozást is növelnék. A képzési önköltség újraszámítása információink szerint megtörtént, és a szakértők szerint ennek alapján mintegy 30-40 százalékkal kellene növelni ezt a bevételi hányadot, ami a négy orvosi egyetemen – a mostani bérekkel és létszámmal kalkulálva 8-12 milliárd forintot igényel.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS