Meggondolatlan próbálkozásnak nevezte a 2011-es, Egyiptomon is végigsöprő arab tavaszt Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök egy sarm-es-sejki nemzetközi ifjúsági konferencián, hétfőn. Az államfő szerint annak az időszaknak a zűrzavaros utóhatásai az egyiptomi társadalmat alapjaiban rengették meg. Esz-Szíszi hozzátette, elképzelhető, hogy a 2011-es tüntetések mögött állók jót akartak, de – mint fogalmazott – “kinyitották a pokol kapuit”.
Az egyiptomi elnök először egy hónappal ezelőtt kritizálta nyíltan az országon 2011-ben végigsöprő tiltakozáshullámot, amikor azt mondta ezzel kapcsolatban, hogy az “egy rossz diagnózisra adott rossz gyógyszer” volt. A mostani konferencián hozzátette, hogy a lázadás olyan hatalmi vákuumot hozott létre, amelyet “gonosz emberek töltöttek be”.
A fiatal, zömében a demokráciáért kiálló aktivisták vezette 2011-es felkelés a 29 év óta hatalmon lévő Hoszni Mubarak egyiptomi elnök bukását eredményezte. Az országban ezután először tartottak szabad választásokat, azonban az így 2012-ben hatalomra lépett Mohamed Murszit a hadsereg esz-Szíszi vezetésével eltávolította az ország éléről, mert az azóta betiltott iszlamista Muzulmán Testvériség tagja volt. Esz-Szíszi 2014-ben került az elnöki székbe, idén áprilisban pedig újraválasztották. Az egyiptomi kormány azóta több nagyobb letartóztatási hullámot is indított az ellenzék, többek közt az iszlamisták ellen, akiknek soraiból ezreket börtönzött be.
Hétfői beszédében esz-Szíszi hangoztatta, hogy kormánya ezeknek az intézkedéseknek a segítségével óvta meg Egyiptomot, hogy arra a sorsa jusson, mint a polgárháború sújtotta Szíria, Líbia és Jemen.
Forrás/fotó: MTI
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS