Az egyes számmal jelölt, védett tanú tett vallomást ma a Prisztás-gyilkosság miatt indult büntetőper tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken. A többek számára felismerhető tanú az a Csüllög Zsigmond volt, aki a koronatanúként korábban vallomást tevő Radnai László üzlettársa volt többek között a luxusautók kereskedelmével foglalkozó Conti Car Kft-ben. A férfi ugyan azt állította, érdek nélkül, önként tett tanúvallomást az ügyben, elmondásából azonban kiderült, hogy a kilencvenes évekbeli illegális olajozásból, anyagi elszámolási vita feszült többek mellett közte és Portik Tamás között. Csüllög azt is visszafogott indulattal állította, hogy szerinte Portik egy rendőrségi besúgó. Alább olvashatja a tanú rendőrségen tett vallomását!
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Elmaradt pénteken a megidézett tanúk többségének meghallgatása a Portik Tamás és két társa ellen, a Prisztás-gyilkosság miatt indult büntetőper tárgyalásán. Helyettük az egyes számmal védett, de többek számára felismerhetően Csüllög Zsigmond, az egykori Conti Car Kft. társtulajdonosa, a volt Zsiráf étterem vezetője tett vallomást zártcélú távközlő hálózat segítségével. A férfit a kecskeméti maffiaperben öt évre ítélték, korábbi üzlettársát, barátját, Radnai Lászlót pedig 12 évre. A Prisztás-gyilkosság ügyében mindketten koronatanúkként szerepelnek, de míg Radnai arccal és névvel vállalta a tanúskodást, Csüllög csupán a hangját adta az ügyhöz, ugyanis azt nem kérte elváltoztatni a tárgyalás alatt.
Az egykori conticaros főnök lényegében megerősítette Radnai László korábbi vallomását. Radnai szerint ugyanis Portik Tamás 1999-ben, találkozóra hívta őt és Csüllög Zsigmondot, majd ( egy rossz) maffiafilmbe illő körülmények között, egy rendőrséginek tűnő rendszámú (BIT) Opel Astrával felvették őket a Vígszínháznál, és elvitték egy feltehetően Érd környéki házhoz. A kocsiban a fejükre csuklyát húztak. A házban Portik elmondta nekik, hogy a Prisztás-gyilkosság, az alvilágban Cinóber néven ismert Domák Ferenc lelövése, valamint a Totka Pál elleni merénylet mögött rajta kívül Drobilich Gábor és Ferencsik Attila áll. Sőt, Radnai szerint Portik arról is beszélt, hogy Prisztás Józsefet is a Fenyő János és több más bérgyilkosság elkövetésével gyanúsított Jozef Rohác lőtte le. Csüllög szerint Portik kis idő múlva hasonló körülmények között újra odavitette őket az Érd környéki házba, és egy fekete leplekkel borított pincében, gyertyafénynél megeskette őket, hogy nem beszélhetnek erről senkinek. Aztán évek múlva Radnai és Csüllög Bécsben találkozott Drobilich Gáborral és ő is beszélt a Prisztás-gyilkosságról, de azt is mondta, hogy az elmebeteg Kicsi (azaz Portik) teljesen megőrült, és kérte Radnait, valahogy fékezze meg. Az egyes számú tanú szerint ezután 1999 májusában beszélt Portikkal méghozzá az Új köztemetőben, ahol egy sírkő mögül, kertésznadrágban és baseballsapkában jelent meg Portik Tamás. Megnyugtatta, hogy az abban az évben Csüllög ellen elkövetett robbantásos merénylet miatt mindenben segít, de egyúttal megfenyegette, hogy nagyon sok ember fekszik a temetőben, úgyhogy tartsa magát ahhoz, amit korábban megbeszéltek.
Csüllög a Portikkal való kapcsolatáról azt állította, hogy az sosem volt szoros. Mint mondta, legutóbb 2009-ben, a kecskeméti maffiaperben rá kirótt büntetésének letöltése után találkozott Portikkal, aki az egyik pláza kávézójába hívta, s mint később kiderült, be volt technikázva. Csüllög szerint amint leültek beszélgetni, azonnal ellepték a kávézót a rendőrök és igazoltatták őket. A másodrendű vádlottról, Hatvani Istvánról Csüllög azt állította, hogy a kilencvenes évek környékén Szemjon Mogiljevics mellett testőrködött, majd később Portik mellé szegődött. A harmadrendű vádlottat, Fazekas Ferencet is ismerte, de vele sem állt szorosabb kapcsolatban – mondta Csüllög. Prisztás Józsefet viszont kifejezetten a barátjának mondta Csüllög. Miként elmesélte, Prisztás mindennel foglalkozott, pincéi, raktárai, irodái, ingatlanai, autókereskedése, vendéglátóhelyei voltak, pénzkihelyezéssel is foglalkozott, valamint beszállt az olajüzletekbe is. Csüllög tudomása szerint csaknem 100 millió forintot adhatott Kis Bandinak Prisztás. Akkoriban úgy tudta, hogy csaknem egymilliárdos vagyona lehetett a barátjának, de mára Csüllögnek kiderült, hogy az 3-4 milliárd forint is volt. Amikor jó barátját megölték, a vagyonát az egykori élettársán keresztül széthordták úgy, hogy a hozzátartozói viszont mára szinte éheznek – állította Csüllög.
A tanú arról is beszélt, hogy 800 millió forintot adtak az energolosok Kis Bandinak, aki viszont ebből csak 3-400 milliót ismert el jogos követelésnek, mert a többi egy elmaradt üzlet haszna volt csak. Csüllög azt állította, hogy Radnai Lászlóval együtt ők is adtak olajozásra 60-70 millió forintot az energolosoknak, azaz Portiknak és Drobilich Gábornak, de ebből egy vasat nem láttak viszont. Mindenki egymásra mutogatott, de végül egy fillért nem láttak az üzletből. Ettől függetlenül az Energol-perben nem vallottak a szökésben lévő Portik Tamásra, de egymásra sem, nem mártott be senki, senkit, nem volt “beütve” senki, nem úgy, mint Portik Tamás, aki a rendőrségnek és a nemzetbiztonságinak dolgozott – állította Csüllög Zsigmond. A tanú szerint ráadásul az ellene 1999-ben végrehajtott robbantásos merénylet megbízója is Portik Tamás lehetett. Ezt ugyan három évvel később, 2002-ben üzlettársától, Radnai Lászlótól tudta meg, és erősen gondolkodott rajta, hogy megtorolja Portikon a sérelmét, végül azonban nyugton maradt és túlesett haragján – vallotta be Csüllög, aki hozzátette, ő inkább sajnálja Portikot. Arra a kérdésre, hogy hogyan és milyen körülmények között tett a rendőrségen vallomást és miért éppen 2012-ben, az egyes számú tanú azt mondta, önként tett vallomást, nem valamiféle alku pozícióból, hiszen nem áll büntetőeljárás alatt. Korábban pedig azért nem beszélt a rendőrökkel, mert a Nemzeti Nyomozó Irodában azok a rendőrtisztek foglalkoztak a szervezett bűnözéssel, akiket a Vizoviczki-ügyben gyanúsítottak meg, ők mind a Portik kapcsolatai is voltak. Tavaly viszont látta, hogy lecserélődtek az emberek, így mert vallomást is tenni.
A tárgyalás hétfőn folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS