A Momentum több választókerületi jelöltjét is bemutatta a héten; érdekes módon leginkább azokra a körzetekre koncentrálnak, ahol az LMP a legtöbb szavazóját vesztette az európai parlamenti választásokon, de a párt egyetlen, 2018-ban mandátumot szerzett jelöltjével is szembeszállnak. Érdekes, de nem meglepő, hiszen mindkét párt az SZDSZ egykori szavazóbázisára kíván építkezni.
Nyolc jelöltjét mutatta be a héten a Momentum Mozgalom a 2022-es országgyűlési választásokra. Szegedre, Orosházára és a fővárosban a budai oldal mind a hat, országgyűlési egyéni választókörzetébe bejelentkeztek a párt politikusai, köztük az első és ötödik kerületet is magába foglaló 1. számú választókerületbe is. Ennek érdekessége, hogy 2018-ban itt szerezte egyetlen egyéni mandátumát az LMP. Csárdi Antal győzött a belvárosban, az ellenzék többi jelöltje, köztük a Momentum elnöke, Fekete-Győr András is visszalépett a javára előzetesen – írja a Magyar Nemzet.
Fekete-Győr az EP-választások óta többször kommunikált arról, hogy nem biztos, hogy a ’18-ban nyerő ellenzéki jelöltek fognak újraindulni az egyes körzetekben. Ezúttal nem ő maga, hanem a párt első kerületi alpolgármestere, Gelencsér Ferenc ütné ki a nyeregből az LMP-s Csárdit, akit már tavaly októberben hivatalosan is bejelentett a pártja, mint ’22-es újrainduló jelöltet. A zöldpárt egyébként maga is jelezte, hogy nem zárkóznak el az előválasztástól. A többi kerületben is jellemzően önkormányzati képviselőket jelölt a Momentum; Orosz Anna, Berg Dániel és Hajnal Miklós is az Országgyűlésbe vágynak. Közülük Orosz és Berg is alpolgármesterek: előbbi a DK-s XI. kerületben, utóbbi pedig az MSZP által vezetett II. kerületi önkormányzatban.
Egy elemzés szerint egyébként ezekben a kerületekben veszítette a legtöbb támogatót a Lehet Más a Politika 2019-ben. Az I., II., V. és XII. kerületben tíz százalék fölötti volt a veszteségük. A zöldpárt egyébként megalakulása óta felülreprezentált volt ezeken a területeken. Valószínűleg erre a támogatói bázisra építene a Momentum is, akik az önkormányzati választásokon szerepeltek relatíve jól a budai kerületekben. A párt vidéki körzetekben indulni kívánó politikusai nem sértenek baloldali érdekszférákat: az orosházi körzetben az azóta mentelmi jogától megfosztott Simonka György győzött három éve, a két szegedi körzetből pedig abba jelentkezett be a Momentum politikusa, amelyikben a fideszes B. Nagy László nyert ’18-ban, nem pedig az MSZP által elnyert 1. számúba.
A jelekből úgy tűnik, hogy a baloldalon már javában folyik egymás kiszorítása, az összefogás mázával leöntött pártkonglomerátumon belül csendes, de határozott belharc kezd kialakulni. Ez pedig egyre több kiszólással is járhat: ilyen lehet Ungár Péter reakciója is, aki a baloldali politikusok közül egyedüliként kritizálta nyilvánosan Fekete-Győr András azon ötletét, hogy mindenki kapjon százezer forintot, aki beoltatja magát. Az LMP országgyűlési képviselője jelezte, hogy vitába szállna az ötlettel; szerinte nem jelentene megoldást a „sok felesleges költés”.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS