Feltételekhez köti a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) együttműködését a Sorsok Háza projektben a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvánnyal. A Mazsihisz erről közleményben tájékoztatta pénteken az MTI-t. A Mazsihisz valótlanul állította, hogy félrevezető nyilatkozatot adott ki július 30-án a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány. A közalapítvány a Mazsihisz pénteki közleményére reagálva közölte ezt.
A józsefvárosi pályaudvaron kialakítandó Sorsok Háza megvalósításával kapcsolatban július 28-án egyeztetett Andrew Baker rabbi, az Amerikai Zsidó Bizottság nemzetközi igazgatója, Andrew Burns, a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) elnöke, Heisler András, a Mazsihisz elnöke, Haraszti György, a Holokauszt Dokumentációs és Kutatóközpont Kuratóriumának elnöke és Schmidt Mária. A találkozóról július 30-án kiadott közlemény szerint az IHRA együttműködésével nemzetközi munkacsoport segíti a Sorsok Háza megvalósítását.
A Mazsihisz szerint az MTI-hez akkor eljutott nyilatkozat szövege “nem egyezik meg a megbeszélésen a résztvevők által jóváhagyott dokumentummal”. A Mazsihisz szerint Schmidt Mária a megbeszélésen valótlanul állította, hogy nincs ismerete a Sorsok Háza jövőbeli működtetéséről, mert az értekezlet előtt tíz nappal kormányhatározat (1390/2014.(VII.18) született arról, hogy a Sorsok Háza működtetését a kormány a Schmidt Mária igazgatta Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványra bízta. “A kormány újabb konzultáció nélküli döntése, valamint Schmidt Mária valótlan állítása romba döntött minden korábbi megállapodást” – olvasható a közleményben.
A Mazsihisz emiatt a további együttműködést feltételekhez köti – írták. A “Sorsok Háza kiállítás történelemfelfogásának a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs és Kutatóközpont kiállításának általánosan elfogadott történelemszemléletén kell alapulnia”. A Sorsok Házának megállapodásban kell elfogadnia “az IHRA által támogatott szakértői testület tagjait és felhatalmazásukat, valamint azt, hogy az oktatásért felelős munkacsoport hogyan és milyen kompetenciával álljon fel” – sorolták.
A Mazsihisz azt is elvárja, hogy szakértőbizottságuk folyamatosan részt vegyen a kiállítás forgatókönyvének elkészítésében vagy ellenőrzésében, valamint az oktatói módszertan és a kiadványok megalkotásában – olvasható a közleményben.
További feltétel, hogy a “tárlatvezetői csapat kialakításakor” a Sorsok Háza működjön együtt a Mazsihisszel és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemmel.
A közlemény azt is tartalmazza, hogy az intézmény irányítását olyan kuratóriumnak kell ellenőriznie, amelynek tagjai között egyenlő arányban vannak a kormány, a Mazsihisz képviselői és a konszenzussal választott nemzetközi szakértők. A Mazsihisz szerint ez garantálja, hogy “az intézmény bármely kormány regnálása esetén képes legyen a politikától független működésre”.
A Mazsihisz a közlemény végén kifejezi reményét, hogy “a fenti feltételek elfogadása és betartása révén a kiállítás méltó emlékhelye lehet a magyarországi holokauszt több százezer ártatlan áldozatának”.
Sorsok háza: a Mazsihisz valótlanságot állít
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) valótlanul állította, hogy félrevezető nyilatkozatot adott ki július 30-án a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány. A közalapítvány a Mazsihisz pénteki közleményére reagálva közölte ezt.
A Mazsihisz a közleményében azt írta, hogy a Józsefvárosi pályaudvar területére tervezett Sorsok Háza megvalósításával kapcsolatos egyeztetésről a közalapítvány által július 30-án kiadott nyilatkozat szövege nem egyezik meg a megbeszélésen a résztvevők által jóváhagyottal. A közalapítvány közleményében az áll, hogy a nyilatkozat szövege azonos a megbeszélésen jóváhagyott dokumentummal, amely angolul és magyarul is elérhető a Sorsok Háza – Európai Oktatási Központ Facebook-oldalán. A nemzetközi konzultációról hang- és videofelvétel is készült, amelyet szükség esetén a nyilvánosság elé fognak tárni – írták.
A Sorsok Háza megvalósításával kapcsolatban július 28-án egyeztetett Andrew Baker rabbi, az Amerikai Zsidó Bizottság nemzetközi igazgatója, Andrew Burns, a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség elnöke, Heisler András, a Mazsihisz elnöke, Haraszti György, a Holokauszt Dokumentációs és Kutatóközpont Kuratóriumának elnöke és Schmidt Mária a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány vezetője. A találkozóról július 30-án juttatott el az MTI-hez nyilatkozatot a közalapítvány. A Mazsihisz erről állította pénteki közleményében, hogy a szövege nem egyezik meg a megbeszélésen a résztvevők által jóváhagyott dokumentummal. Azt is írták, Schmidt Mária a megbeszélésen valótlanul állította, hogy nincs ismerete a Sorsok Háza jövőbeli működtetéséről, mert az értekezlet előtt tíz nappal született kormányhatározatban a Sorsok Háza működtetését a kormány éppen a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványra bízta. A Mazsihisz emiatt a további együttműködést több feltételhez kötötte.
MTI / Figyelő.hu / fotó: NOL
Facebook
Twitter
YouTube
RSS