A KSH kutatások alapján a HVG mai számában arról írnak, Magyarországon ma milyen korban hozzák világra gyermekeiket az édesanyák. Meglepő, de megháromszorozódott a legalább 40 évesen gyermeket vállaló anyák száma.
Kiderült, tavaly már 4306 olyan asszony adott életet első, második vagy többedik kisbabájának, aki az ötödik X-ben járt. 2000-ben ugyanerre a hasonló korosztályban még csak 1329-en vállalkoztak, ráadásul négy nő 50 évesen, vagy annál később jelentkezett a szülőszobában. A gyermekvállalás későbbre halasztása viszonylag új keletű jelenség: az első gyermeküket világra hozó anyák a rendszerváltáskor átlagosan 23, az ezredfordulón 25, tavaly pedig már 28 és fél évesek voltak- derül ki a 2016-os Magyar statisztika évkönyvből. Budapesten az “élet delelőjén” gyermeket vállaló asszonyok száma a legmagasabb: 1016, illetve 624 asszony vállalkozott magzata kihordására e korosztályban. Számítások szerint mindez azt jelenti, hogy a fővárosban a 2010-es évek derekán már minden 16. kisded középkorúnak számító anyától származott.
A késői szülések gyakoribbá válásával párhuzamosan- az ilyen gyermekvállalásokban olykor már a “lombikbébi-beavatkozások” is besegítenek- a magzati korban bekövetkezett spontán vetélések száma is megugrott 2000 óta Magyarországon, ezzel ellentétben viszont a szülést követő egy héten belüli halálesetek gyakorisága ugyanebben az időszakban éppenséggel a harmadára esett vissza.
A középkorú szülőtől származó egyre több gyermek érkezése azonban még mindig nem elegendő a társadalom reprodukciójához szükséges születésszám fenntartásához Magyarországon. A hazai lélekszám fenntartásához legalább évi 130 ezer fős utánpótlásra lenne szükség, ehhez képest tavaly 93063 volt az élveszületések száma.
Forrás: HVG; Vezető kép: HáziPatika
Facebook
Twitter
YouTube
RSS