Csehország lakosságának egyre nagyobb része tekinti problémának a külföldi bevándorlók letelepedését az országba – derült ki abból a felmérésből, amelynek eredményét szerdán hozták nyilvánosságra Prágában.
A CVVM közvélemény-kutató intézet márciusi országos felmérése szerint a megkérdezettek 64 százaléka vélte úgy, hogy a külföldi bevándorlók problémát jelentenek az ország számára. Ez kilenc százalékkal több, mint a 2016-os hasonló felmérésben. A legtöbben – 67 százalék – azért aggódnak, mert a betelepülések következtében szerintük növekszik a bűnözés Csehországban. Ellenkező véleményt a megkérdezettek kilenc százaléka fogalmazott meg. Szociológiai vizsgálatokból ugyanakkor kiderült, hogy amennyiben egy településen a csehek külföldi bevándorlókkal élnek együtt, a negatív válaszok, tehát a külföldiek elutasítása, mindössze 25 százalék.
A másik oldalon a tavalyi felméréshez viszonyítva jelentősen csökkent annak az állításnak a súlya, hogy a bevándorlók miatt növekszik a munkanélküliség.
A cseh emberek 64 százaléka – öt százalékkal kevesebb, mint 2016-ban – úgy véli, hogy a betelepülő külföldiek egészségügyi problémát jelentenek, mert különféle betegségeket, fertőzéseket hozhatnak be. A csehek 48 százaléka azt is gondolja, hogy a külföldiek betelepülése Csehországba veszélybe sodorja életmódjukat. Azt, hogy a bevándorlás hozzájárul a munkanélküliség növekedéséhez a megszólítottak 46 százaléka gondolja. Mindkét utóbbi adat alacsonyabb, mint 2016 márciusában.
A külföldiek betelepülését Csehországba általánosan a megkérdezettek nem egészen 20 százaléka tartja pozitív dolognak. Az emberek 17 százaléka szerint például a bevándorlók hozzájárulnak a lakosság elöregedése problémájának megoldásához, illetve a cseh gazdaság fejlődéséhez. Ettől egy százalékkal kevesebben gondolják úgy, hogy a külföldiek befogadása hozzájárul a cseh kultúra gazdagodásához.
MTI; Fotó: Heti Válasz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS