Újabb hang csatlakozott az António Guterres ENSZ-főtitkár lemondását követelő kórushoz: ezúttal az Egyesült Államokból érkezett kritika a nemzetközi vezető felé. Szakértők szerint az ENSZ már évtizedek óta páriaként kezeli Izraelt – írja a Magyar Nemzet.
Természetesen Guterresnek le kellene mondania. Az ENSZ számos aspektusa, például az Emberi Jogi Tanács és az ENSZ Segélyezési és Munkaügyi Ügynökség (UNRWA) vagy antiszemita, vagy fedezetet ad a terrorizmusnak, vagy mindkettő. A főtitkár e heti viselkedése még az ENSZ mércéjével mérve is szégyenletes volt
− mondta Ted Cruz texasi szenátor a Fox News amerikai televíziós csatornának. Korábban António Guterres ENSZ-főtitkár azzal mentegette a Hamász október 7-ei, Izrael elleni támadását, hogy az nem légüres térben történt. Szavai óriási felháborodást váltottak ki: Eli Kohen izraeli külügyminiszter lemondta tervezett találkozóját a főtitkárral, Gilad Erdan, az ország ENSZ-nagykövete pedig lemondásra szólította fel Guterrest.
Izrael emellett megtagadta vízumok kiadását az ENSZ képviselőinek
– számolt be róla a Fox News. A rendelkezés első áldozata Martin Griffiths humanitárius ügyekért felelős főtitkár-helyettes lett. Guterres azzal mentegetőzött, hogy szavait kiforgatták.
Megdöbbentőnek tartom, hogy néhány tegnapi, a Biztonsági Tanácsban tett kijelentésemet félremagyarázzák. Mintha a Hamász terrorcselekményeit igazolnám. Ez nem igaz. Éppen az ellenkezője történt
− mondta a főtitkár.
Az antiszemitizmusnak és Izrael elítélésének nagy hagyományai vannak az ENSZ-ben. 1975-ben például egy olyan határozatot fogadott el a szervezet, amelyben egyenlőségjelet tett az Izrael állam alappillérének tekintett ideológia, a cionizmus és a rasszizmus közé. Ugyan ezt 1991-ben visszavonták, de így is óriási károkat okozott az országnak.
Az ENSZ rendszere – titkársága a főtitkártól az emberi jogi főbiztosig, szervei és ügynökségei a Közgyűléstől az Emberi Jogi Tanácson át a Biztonsági Tanácsig – több mint fél évszázada szisztematikusan másként kezeli Izraelt, mint bármely más államot
− mutatott rá Anne Bayefsky, a Human Rights Voices emberi jogi szervezet elnöke, hozzátéve, hogy az ENSZ diszkriminálta és démonizálta Izraelt, amelynek következményi immár kézzelfoghatók.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Justin Lane
Facebook
Twitter
YouTube
RSS