A már a múltkori tárgyalásra is beidézett Lapid Lajos nyugalmazott rendőr dandártábornok meghallgatásával folytatódott a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa előtt a 2006. őszi rendőri brutalitások kapcsán indult büntetőper. A bíróság tegnap levetítette azokat az MTV által 2006. szeptember 18-án éjjel készült felvételeket, amelyeken látszik, hogy az épület aulájában lévő rendőrök háromnegyed egykor nyugodt tempóban elhagyják a székházat.
A bíró a videóval azt akarta érzékeltetni, hogy az adott időpontban nyoma sem volt annak, hogy a rendőrök életveszélyben lettek volna. A felvételek szerint a tüntetők negyed kettőkor egyszerűen besétáltak az épületbe, anélkül, hogy egyetlen rendőrrel is találkoztak volna. Lapid nem tudott válaszolni arra a kérdésre, miért kellett ebben a helyzetben gyakorlatilag feladni a székházat. Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány egykori közbiztonsági helyettese arra sem tudott értékelhető magyarázatot adni, miért nem tűnt fel neki, hogy a székház védelmével megbízott Mittó Gábor rendőr alezredes egész éjjel egyáltalán nem jelentkezett rádión a BRFK ügyeletén.
Lapid után a Rendészeti Biztonsági Szolgálat volt parancsnokhelyettesét, Nemes Károlyt hallgatta meg a bíróság, akit elsősorban a fővárosba kiképzésre felrendelt, ám végül hiányos felszereléssel a tűzvonalba vezényelt Baranya megyei századról faggattak. Nemes nem emlékezett arra, hogy a laktanyában a baranyaiakat fogadó Majoros Zoltán jelentette volna neki, hogy a századnak hiányos a felszerelése, de, mint mondta, az egységek felszerelése nem is az ő feladatuk volt.
Szerinte a riadó elrendelése nem oldotta volna meg a helyzetet, miután akkoriban az egységek úgynevezett beérkezési normaideje nyolc óra volt. A székházostrommal kapcsolatban a bíró kérdésére elmondta, ha egy helyszínparancsnok nem tudja ellátni a feladatát, valakinek át kell vennie a helyét. Ennek kapcsán azt is megjegyezte, hogy ilyen helyzetben ő folyamatosan tájékoztatta volna feletteseit az aktuális fejleményekről.
forrás: Magyar Hírlap online
fotó: NOL
Facebook
Twitter
YouTube
RSS