Visszatért az erős növekedés és egyre több befektetés valósul meg Magyarországon az OECD szerint. A szervezet legfrissebb jelentésében ugyanakkor eladná a közelmúltban 50 százalék fölé emelt állami banki részesedést, liberalizálná a szintén egyre nagyobb mértékben állami kézen levő közműszektort, továbbá mielőbb visszaküldené munkába a kismamákat, hogy ösztönözhesse az apasági szabadság elterjedését.
Pénteken, sajtótájékoztató keretében, Ángel Gurría főtitkár részvételével mutatták be a szervezet Magyarországról szóló legújabb országjelentését.
Javuló gazdasági mutatók
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az idén 2,5 százalékos, jövőre 3 százalékos magyar GDP-növekedésre számít, továbbá az idei 0,7 százalékról jövőre 1,7 százalékra növekvő inflációt és 1,9 százalékról 2,5 százalékra növekvő költségvetési hiányt vár. A pénteken publikált Gazdasági felmérés Magyarországról, 2016 (OECD Economic Surveys: Hungary 2016), kétévente kiadott tanulmányának prognózisa szerint ugyanakkor a munkanélküliségi ráta az idén 5,8 százalékra, 2017-ben pedig 5,3 százalékra csökken, míg az államadósság az idei év végére 74 százalékra, 2017 végére pedig 73,1 százalékra csökkenhet.
Az oktatás nem alkalmazkodik elég gyorsan
Mint írták, a növekedés 2012 óta erős Magyarországon, azonban a jövedelmek továbbra is jóval alacsonyabbak a fejlett országokénál, a növekedés fenntartásához strukturális reformok kellenek a magánszektor erősítésére és a munkaerő képzettségének javítására. A szervezet jelentése kitér arra is, hogy az oktatási rendszer számos diplomást nem volt képes felkészíteni a tudásalapú társadalom kihívásaira, a munkaerőpiaci körülmények gyors változására, az adórendszer pedig a fogyasztás helyett a munkát terheli inkább.
Kevesebb bankadót, kevesebb állami tulajdont, kevesebb kismamát
A felmérés szerint a banki hitelkihelyezést visszafogó nem-teljesítő hitelállomány visszaszorítására csökkenteni kell a bankok tőketerheit és erősíteni a versenyt a szektorban az állami tulajdonrészek értékesítésével. A közműszektorba való belépést megkönnyítené a cégeknek az OECD, valamint hamarabb visszaküldené dolgozni a kisgyermekes anyákat az óvodai és bölcsődei elhelyezési lehetőségek szélesítésével, és ösztönözné az apasági szabadság igénybe vételét.
Az OECD jelentése visszaigazolja a Magyarország által elért gazdasági eredményeket – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki kiemelte: az OECD jelentése elismerőleg szólt az utóbbi években elért gazdasági növekedésről, az államadósság csökkenéséről, arról, hogy csökkent az ország külső sérülékenysége, emelkedett a munkahelyek száma, ezzel párhuzamosan a foglalkoztatottság, és az ország folyó fizetési mérlege jelentős többletet mutat.
forrás és kép: MTI (Kovács Attila)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS