Összefogás és egység nélkül nincs esély arra, hogy Budapest elnyerhesse a 2024-es olimpia megrendezését – jelentette ki Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat vezetője a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén. A közgyűlés egyeztetést kezdeményezett a Magyar Olimpiai Bizottsággal arról, hogy van-e értelme fenntartani az olimpiai pályázatot.
Soha ilyen közel az olimpia lehetősége nem volt, ez most elillanni látszik – mondta Fürjes Balázs hozzátéve: ha nem áll helyre az egység, akkor semmi esélyünk sincs. Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint az olimpiai pályázat kapcsán most az a kérdés, hogy az egység felbomlása után “fel tudunk-e állni a sérülés után”. Együtt küzdöttünk, felkészültünk, minden adott volt a sikerre, de a végső megmérettetés előtt megsérültünk – mondta Borkai Zsolt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén, majd azt hangsúlyozva: el kell dönteni, hogy fel tudunk-e állni és túl tudunk-e lépni a sérüléseinken. Ha igen, van még miről beszélni – jelentette ki megjegyezve, hogy a kérdésben csapatra van szükség, közösen kell megtalálni a választ a mostani sérülés után.
Borkai Zsolt azt kívánta, hogy ez így legyen, mert – mint mondta – ez szolgálja Magyarország érdekeit. A Fővárosi Közgyűlés határozatban kérte fel szerdán Tarlós István főpolgármestert, tárgyaljon a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB) és a kormánnyal arról, hogy tekintettel “a megszűnt nemzeti egységre”, van-e értelme fenntartani a budapesti pályázatot a 2024-es olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére. A testület erről Kocsis Máté (Fidesz) önkormányzati és rendészeti tanácsnok, józsefvárosi polgármester előterjesztésének elfogadásával – 19 igen szavazattal, 8 nem ellenében – döntött. A Fővárosi Közgyűlés a határozatban megállapította, hogy a pályázat mögött ez idáig fennállt nemzeti egység és konszenzus felbomlott, amelyért azokat a pártokat és politikusokat terheli felelősség, akik a korábbi években támogatták az olimpiarendezést, és
“most alkalmi politikai haszonszerzés reményében korábbi véleményükkel szembefordultak, ezzel felszámolták a korábban fennállt politikai konszenzust, és elárulták a budapesti olimpia ügyét”.
Hosszú Katinka reméli, nincs minden veszve
A tavalyi, riói olimpia háromszoros bajnok úszója, Hosszú Katinka azt mondta: reméli, hogy “életben marad” a 2024-es budapesti olimpiai pályázat. “Biztos vagyok abban, hogy minden magyar olimpikon arról álmodik, hogy Magyarországon legyen az olimpia és a magyar szurkolók előtt versenyezhessen” – idézte a 27 éves sportolót az ötkarikás sportágakkal foglalkozó insidethegames.biz portál. “Egyébként a tavalyi ötkarikás játékok ideje alatt nagyon sokan érdeklődtek nálam a pályázatról, és gratuláltak hozzá” – tette hozzá. Hosszú Katinka úgy fogalmazott: ő úgy látja, a kandidálás körül kialakult helyzet inkább politikai csatározás, de számukra, a versenyzők számára ez szomorú, mert így nem válhat valóra az álmuk.
“De szerintem van még esély. Legalábbis mi mindenképpen ezt reméljük. Szerintünk nagyszerű lenne, de meglátjuk, mi történik.”
mondta a világklasszis úszó, aki a nyári vizes világbajnokság központi helyszíne, a Duna Aréna keddi átadása keretében beszélt az ötkarikás kandidálásról.
Párbeszéd: Azonnal írják ki a pályázatot!
A Párbeszéd szerint a Fővárosi Közgyűlés akkor járna el helyesen, ha azonnal kiírná a népszavazást a budapesti olimpiai pályázatról és nem várná meg a kérdésben gyűjtött aláírások összeszámolását. Karácsony Gergely, az ellenzéki párt társelnöke, Zugló polgármestere a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülését megelőzően tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett, minden korábbi megszólalásában úgy foglalt állást, hogy csak a népszavazás adhat választ a pályázat támogatottságára. Az ellenzéki képviselő szerint emellett a népszavazási vita kényszeríthette volna ki azokat az antikorrupciós garanciákat, amelyekre a kormánypárti politikus korábban ígéretet tettek, de elmaradtak. Éppen ezért mára nincs sehol az a megelőlegezett bizalom, amely a pályázatnak és nem a kormánynak szólt – fejtette ki.
Hasonló álláspontot foglalt el az LMP is. Csárdi Antal, az ellenzéki párt budapesti képviselője a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülését megelőzően tartott sajtótájékoztatón elmondta, a Fidesznek szakítania kell azzal a gyakorlattal, amellyel az “emberek feje fölött kormányoz” és nem érdekli őket a budapestiek véleménye, a fővárosnak nincs más választása, ki kell írni a népszavazást.
FAZ: Elúszott Orbán Álma
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap a tervezett budapesti olimpiai pályázattal kapcsolatban közölt írást szerdai számában. Stephan Löwenstein A másik Momentum: Orbán álmának vége című írásában felidézte, hogy Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat vezetője tavaly nyáron egy külföldi újságíróknak tartott tájékoztatón arról beszélt, hogy kell “egy lendület, egy momentum” a tervek megvalósításához. Ironikus módon éppen a Momentum nevet viseli a kezdeményezés, amely valószínűleg megbuktatta a pályázat ügyét – tette hozzá a FAZ szerzője.
A “döntő szót, mint Magyarországon gyakorlatilag minden kérdésben, Orbán Viktor miniszterelnök mondta ki”, aki arról beszélt, hogy kérdéses a pályázat sikere. A terv küszöbönálló feladásának “legbiztosabb jele” az, hogy a Fidesz máris elkezdte a vitát a kudarcért viselt felelősségről – írta Löwenstein. Az Orbánnal szemben álló, de a baloldali pártokból kiábrándult emberek már a kormányfő kihívójaként tekintettek a Momentum-alapító Fekete-Győr Andrásra. Függetlenül attól, hogy ez valós lehetőség-e, Orbánnak “nyilvánvalóan nem akaródzik vállalni egy népszavazás erőpróbáját”. A kormányfő az olyan referendumokat kedveli, amelyek témáját saját maga jelölte ki, mint például a migráció ügyében tartott tavalyi szavazás, és az érvénytelenség miatt az is csak “félsiker” volt – fejtette ki a FAZ tudósítója.
Forrás: MTI, vezető kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS