Napok kérdése és elrajtol a hazai szervezésű 17. FINA Világbajnokság, amelynek fontos és szerves része az egészségügyi és vízügyi biztonságot ellátó csapat. Jelentjük: a Világbajnokság Orvosirányítási Központja és a mentőszolgálatok felkészültek arra, hogy bármely hirtelen jelentkező egészségügyi probléma esetén szakszerűen ellássák a versenyzőket valamint a nézőket.
A Budapesten és Balatonfüreden rendezett magyar sporttörténelmi esemény elit bajnokságán a vizes sportok legnagyobb nemzetközi sztárjai, közel 2500 sportoló méri össze erejét, tudását, küzdelmeiket pedig várhatóan 350.000 szurkoló követi majd a helyszíneken, míg az augusztus 7-én kezdődő Masters sorozatra 12.000-15.000 sportolót várnak a szervezők.
Hétfőn a mentőszolgálatok képviselői tájékoztatták a sajtó képviselőit arról, hogy miképpen készültek fel a szolgálatok a világbajnokság alatt várható eseményekre.
Dr. Merkely Béla, a 17. FIN Világbajnokság Orvosirányítási Központjának igazgatója a sajtóeseményen elmondta, kifejezetten összetett feladatot jelent a 17. FINA Világbajnokság elit versenyeinek, valamint az azt követő Masters viadalok orvosegészségügyi ellátása. Hat sportág öt helyszínének, illetve további nyolc edzőhelyszínnek a biztosítását kell megoldania az orvosi stábnak. Az 550 fős, orvosi és egészségügyi végzettséggel rendelkező munkatársból, valamint a medikusokból álló gárda már meg is kezdte a munkáját, hiszen a világbajnokság ugyan csak pénteken veszi kezdetét, de a szinkronúszó és műugró sportolók már megérkeztek és tegnap el is kezdték a helyszíni edzéseket a beosztott orvosok, illetve szakdolgozók biztosítása mellett. Dr. Merkely Béla hozzátette, a helyszínen nem ellátható sérülések kezelésére a Semmelweis Egyetem ambuláns és fekvőbeteg részlegein kerül majd sor, a súlyosabb sérülések ellátásának központja a Klinikáknál található új Külső Klinikai Tömb lesz. Szív és érrendszeri problémák esetén a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika fogadja a beteget, míg a traumatológiai ellátásra szorulókat a Semmelweis Egyetem traumatológiai tanszéke és az Uzsoki Utcai Kórház látja el. A Balatonfüredi versenyhelyszín biztosításához a füredi orvoskollégák és a Veszprémi Kórház együttműködése biztosítja a megfelelő szakmai hátteret.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a sajtótájékoztatón kiemelte, az OMSZ hónapok óta készül a FINA, illetve a FINA Masters mentőszolgálati biztosítására, ehhez minden személyi és tárgyi feltétel rendelkezésre áll. Elmondta: „A mentők elsődleges feladata a nézők, a közönség ellátása lesz, amit eset- és rohamkocsikkal végzünk, de bevetünk gyalogőr párosokat is, akik adott esetben hamarabb oda tudnak érni a bajban lévőhöz, akár a nézőtéren, akár a versenypályákon. A mentőkapacitásokat az egyes programelemekhez igazítjuk, lesz olyan programelem, ahol egyidőben várhatóan 26 mentőkocsi tevékenykedik majd a helyszínen. Az alaptevékenységünk nem fog sérülni az országban, ugyanis a versenyre tartalékkocsikkal és szabadnapos dolgozókkal vonulunk ki. ”
Tar Mihály, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának szóvivője elmondta, elsősorban a versenyzők biztonságának biztosítása a feladatuk, hogy bármilyen, a megmérettetések alatt hirtelen előálló egészségügyi probléma esetén mielőbb orvoshoz juttassák a sportolókat. „Ennek megfelelően a balatonfüredi nyíltvízi verseny során hajókkal, búvárokkal, mentőorvosokkal, mentőtisztekkel, vízimentőkkel és szonárral, azaz a teljes technikai és műszaki feltételeket biztosítva lesz jelen a szakszolgálat. Az óriás toronyugrás versenyzőinek biztonságát a medencében váró búvárok biztosítják.” Tar Mihály a PestiSrácok.hu kérdésére elmondta, hogy ezeknek a búvároknak nem volt szüksége plusz kiképzésre a sportesemény miatt, hiszen alapvetően nyílvizit kutatásra szakosodtak, amely összetettebb feladat. “Az óriás toronyugrásnál átlátszó víz lesz, így nem kell tapogatózva, különböző eszközöket használva kutatniuk a búvároknak, hanem célirányosan, a sérülésnek megfelelően tudják a bajbajutottat kivinni a partra a helyszínen tartózkodó orvoshoz.” A tájékoztatón kiderült az is, hogy az 50 méteres medencében zajló versenyek során is a helyszínen lesz a szakszolgálat egy-egy munkatársa, akik a medence két oldaláról figyelik a versenyzőket, bármilyen vészhelyzet esetén a versenybíró jelzésére a bajba kerülő sportoló segítségére sietnek.”
A 17. FINA Világbajnokság szervezői Forró Drótot hoztak létre, amely +36/1-90-70-500-as számon már elérhető. Az információs vonal harminc munkatársa angol és magyar nyelven állnak az érdeklődők rendelkezésére, és elsősorban az eseményekkel, jegyekkel, utazási lehetőségekkel, turisztikai programokkal kapcsolatos általános információkat biztosítják, illetve kezelik az esetlegesen felmerülő panaszos eseteket is. Emellett a menürendszer segélyhívás indítását is lehetővé teszi. A vonal július 6-tól július 30-ig éjjel- nappal hívható, ezen időszakon kívül reggel hattól este tízig fogadja a hívásokat egészen augusztus 22-ig, a Masters Világbajnokság végéig,
Vezető képen (balról jobbra): Győrfi Pál, Dr. Merkely Béla és Tar Mihály/ PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS