Az amerikai hatóságok elfogatóparancsot adtak ki a Volkswagen volt vezetője, Martin Winterkorn ellen a német autógyár környezetvédelmi csalása ügyében, közölte a család szóvivőjének közleményére hivatkozva a dpa német hírügynökség.
Martin Winterkorn ellen még márciusban emeltek vádat. Sajtóhírek szerint ennek nyilvánosságra hozatalát a VW éves németországi igazgatósági ülésére időzítették.
A vádirat szerint a csaláson kívül a 2015-ben lemondását benyújtó VW-vezetőt az amerikai környezetvédelmi törvények megszegése érdekében folytatott összeesküvéssel, illetve a hatóságok félrevezetésével is gyanúsítják.
Németországban a brunschweigi ügyészség nyomoz a többi között csalás gyanúja miatt a 70 éves volt vállalati vezető ellen.
Az amerikai környezetvédelmi ügynökség 2015 szeptemberében vádolta meg a céget azzal, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű járművébe, amely érzékeli, ha mérik a motor károsanyag-kibocsátását. Így az autók a teszteken a valóságos nitrogén-oxid-kibocsátás töredékét produkálták. A csalást akkor már legalább hat éve folytatta a gyár az EPA szerint. Az ügy világszerte a gyár mintegy 11 millió gépjárművét érintette, ezek közül 8,5 milliót az Európai Unióban adtak el.
Winterkorn a botrány kipattanása után nem sokkal lemondott. A volt elnök-vezérigazgató feltehetőleg Németországban tartózkodik.
Maga a VW tavaly ismerte el a csalást, az igazságszolgáltatás akadályozását és a hamis tanúzást az amerikai igazságügy-minisztériummal kötött megállapodása keretében. A megállapodás szerint a cég 4,3 milliárd dollár kártérítést fizet, ezen felül 25 milliárd dollárt költ az Egyesült Államokban az autótulajdonosok, a környezetvédelmi hivatalok, a szövetségi államok és a kereskedők követeléseinek kielégítésére, valamint felajánlotta, hogy visszavásárol 500 ezer környezetszennyező autót.
DPA/MTI, Veztő kép: The Telegraph
Facebook
Twitter
YouTube
RSS