Elítélte az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa egy pénteken elfogadott határozatban Izraelt amiatt, hogy nyilvánvalóan szándékosan lép fel túlzott mértékben, esetenként halált okozva a civil palesztin tüntetőkkel szemben a Gázai övezetben. A világszervezet genfi székhelyű jogvédő csoportja huszonhárom igen, nyolc nem és tizenöt tartózkodás mellett fogadta el a Pakisztán által az Iszlám Konferencia Szervezete nevében előterjesztett határozattervezetet. A nemmel szavazók között volt Magyarország, Ausztria, Bulgária, Csehország és Ukrajna a dpa német hírügynökség értesülése szerint.
A határozat szövegének megfogalmazásakor a független szakértők által az ENSZ számára készített jelentést vették alapul, amelyet február végén tettek közzé. Ebben a világszervezet által megbízott vizsgálóbizottság arra a megállapításra jutott, hogy az izraeli biztonsági erők bizonyíthatóan súlyos és módszeres jogsértéseket követtek el a Gázai övezet határán zajló palesztin tüntetések résztvevőivel szemben. A szakértők szerint a fegyvertelen, békés tiltakozók megtámadása kimeríti a háborús vagy emberiesség elleni bűncselekmény fogalmát. A pénteken elfogadott határozat értelmében az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa öt ENSZ-megfigyelőt küld majd a térségbe, hogy figyelemmel kövesse a tüntetések alatti folyamatos jogsértéseket. A szavazáson az európai országok megosztottan voksoltak – írta a Reuters hírügynökség is. Jeremy Hunt brit külügyminiszter már a Jewish Weekly című brit hetilapban csütörtökön megjelent írásában jelezte, hogy Nagy-Britannia nem szavazza meg az Izraelt elítélő határozatot. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának ülésein állandó napirendi pontként szerepel Izrael. Hunt szerint az Izraelre irányuló aránytalan és diszkriminatív figyelem aláássa a világ vezető emberi jogi testületének hitelességét, és akadályozza a béke megteremtését a Közel-Keleten.
Ugyancsak csütörtökön Ausztria is jelezte, hogy nem támogatja az Izraelt elítélő határozatot. Martin Weiss, az osztrák ENSZ-nagykövet a Twitteren arról írt, hogy országa nemmel szavaz, mert Sebastian Kurz kancellár szerint a határozattervezet politikailag részrehajló Izraellel szemben – írta honlapján a The Times of Israel című izraeli lap.
A Gázai övezet határán egy éve kezdtek rendszeresen tüntetni palesztinok azt követelve, hogy Izrael enyhítse az övezetet sújtó blokádot, és tegye lehetővé a palesztinok visszatérését azokra a területekre, ahonnan menekülni kényszerültek Izrael Állam 1948-as megalapítása után. A demonstrációkon tavaly száznyolcvankilenc palesztin veszítette életét, és több, mint hatezren megsebesültek. Aviva Raz Sehter, Izrael ENSZ-nagykövete korábban kijelentette: a február végén bemutatott jelentésben foglaltak egyértelműen bizonyítják a vizsgálóbizottság Izraellel szembeni politikai részrehajlását. Szerinte a pénteki szavazáshoz alapul vett jelentésben figyelmen kívül hagyták azt a fenyegetést, amelyet a Gázai övezetből a Hamász palesztin szervezet tagjai által kilőtt rakéták jelentenek az övezet határa mentén élő hetvenezer izraelire nézve.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber
Facebook
Twitter
YouTube
RSS