Mintegy négymillió forintnak megfelelő pénzbírságot és húsz nap hajózási tilalmat szabtak ki az Orvosok Határok Nélkül civil szervezet hajójára, mert az nem jelentette be, mikor vette fedélzetére az első migránscsoportot, az új törvény szerint viszont ezt köteles lett volna megtenni. Az olasz hatóságok pedig ezután döntik el, melyik kikötőben köthet ki a hajó. Az olasz belügyminiszter szerint egyébként az NGO-k olyan közel mennek Líbia partjaihoz, hogy hajóikat lélekvesztőkkel is el lehet érni, vagyis a civil szervezetek gerjesztik a migrációt.
Migránsokat közelítenek meg a Földközi-tengeren az Orvosok Határok Nélkül civil szervezet aktivistái az M1 Híradó riportjában. Csónakjukkal egyre közelebb mennek a Líbiából indult illegális bevándorlókhoz, majd átemelik őket először a kisebb, onnan pedig a nagy NGO-hajóra. Az aktivisták általában addig tartózkodnak a Földközi-tengeren, ameddig fel nem vesznek a hajójukra annyi migránst, hogy megteljen, de általában minden civil szervezet ezt a módszert alkalmazza. Ezután kérnek kikötési engedélyt Olaszországban a hozzájuk legközelebbi kikötőben. Az új olasz migrációs törvények azonban véget vetnek ennek: arra kötelezik a civil szervezeteket, hogy miután a tengeren felvették az első migránscsoportot, ezt jelentsék az olasz hatóságoknak, amelyek kijelölik a kikötőt számukra, ahová azonnal indulni kell. Ha ezt megszegik, akkor közel 20 millió forintnak megfelelő bírságra számíthatnak. Máris csaknem négymillió forint pénzbírságot és húsz nap hajózási tilalmat róttak ki az Orvosok Határok Nélkül civil szervezet hajójára. Az olasz hatóságok szerint ugyanis nem szolgáltattak elegendő információt a tengeri műveletről, amelynek során fedélzetre vették a migránsokat.
A civil szervezetek gerjesztik a migrációt
Olaszország nem fogadja be többé a napokon át a tengeren várakozó, és egymás után több csoportot begyűjtő hajókat, mivel Róma szerint ebben az esetben nem mentési műveletről van szó. Az olasz belügyminiszter szerint az NGO-k olyan közel mennek Líbia partjaihoz, hogy hajóikat lélekvesztőkkel is el lehet érni, vagyis a civil szervezetek gerjesztik a migrációt, szinte bátorítják az embereket arra, hogy útra keljenek. Az új olasz törvény szerint a migránsokat szállító hajók az év eleje óta az északi kikötőkben kapnak csak kikötési engedélyt. Így az akció után még napokig kell hajózniuk, hogy ezeket a helyeket elérjék.
Két bevetésünk volt Líbia partjai közelében. 156 embert emeltünk a fedélzetünkre. Ekkor kaptuk az utasítást, hogy Civitavecchiába kell hajóznunk, hogy kiköthessünk
– mondta Emanuele Nannini, a Life Support hajó aktivistája.
Tiltakoznak az NGO-k
A civil szervezetek máris élesen tiltakoznak a szigorítások ellen. Mint mondják, emelkednek a kiadásaik, mert a távolabbi kikötők eléréséig hosszabb utat kell megtenniük. Az olasz kormány viszont abban bízik, hogy visszatartó ereje lesz annak, ha a hajók csak északon tudnak kikötni. Tavaly több mint százezren érkeztek a Földközi-tengeren keresztül Olaszországba. Év eleje óta több mint 14 ezer migráns jött, tavaly ugyanebben az időszakban 5300.
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/EPA/Sea-Watch
Facebook
Twitter
YouTube
RSS