Tetten érhető Brüsszel kettős mércéje a magyar alapítványi működtetésű egyetemekkel kapcsolatban – írja a Magyar Nemzet. A lap összesítése szerint, miközben az Európai Bizottság megköveteli a modellváltást megvalósító magyar egyetemek függetlenségét a kormányzattól – büntetve ezzel a magyar fiatalokat az Erasmus-programban történő részvétel lehetőségének megfosztásával –, addig az unióban hétköznapi gyakorlat, hogy a felsőoktatási intézmények felügyeleti tanácsaiban és kuratóriumaiban politikusok, miniszterek, sőt, még az Európai Parlament képviselői is helyet foglalhatnak.
A Magyar Nemzet összefoglalója szerint politikai tisztségük mellett felsőoktatásban betöltött mellékállásokat is vállal számos német és osztrák politikus. A német Frankfurter Allgemeine Zeitung 2013-ban számolt be arról, hogy Heiko Maas, a Saar-vidék gazdaságügyi minisztere a Saar-vidéki Egyetemi Klinika felügyeleti tanácsában is megtalálható volt póttagként. Szintén tagja volt az egyetemi klinikának a tartomány pénzügyminisztere, Stephan Toscani, valamint Andreas Storm társadalomért, egészségért, nőkért és családért felelős miniszter is.
Ausztriában szintén jellemző, hogy magas rangú politikusok ülnek egyetemek kuratóriumaiban. A lap kiemeli: Ausztriában az egyetemi tanácsok egy részét a szövetségi kormány nevezi ki az oktatásért, tudományért és kutatásért felelős miniszter javaslatára. A kinevezések során sokszor olyan személyek kerülnek az egyetemek szenátusaiba, akik pozíciót kaptak a szövetségi vagy a tartományi kormányokban.
A Magyar Nemzet beszámolója szerint a fent említett politikusokon kívül számos vezető tölt be kuratóriumi szerepkört, az érintetteket pedig egy táblázatban gyűjtötték össze:
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS