Fokozatosan leáll a Dunai Vasmű kokszolója, ezzel elkezdődött a Dunaferr leállítása. Kedden állítólag már tömegesen mondtak fel a dolgozók – erről beszélt Dunaújváros polgármestere a Népszavának. A kormány törvényi beavatkozással mentené meg a vasműt, és kifejezetten a Dunaferr helyzete miatt módosította a kormány a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvényt – állítja belső információkra hivatkozva a Portfolió. A lap úgy tudja, hogy lehetséges vevővel is folynak tárgyalások.
A vasmű két kohója már augusztusban, illetve novemberben leállt, a hideg- és meleghengermű a múlt héten fejezte be az árutermelést. Most pedig a Dunaferr orosz cégvezetője, Jevgenyij Tankilevics közölte Dunaújváros vezetésével, hogy fokozatosan teljesen leállítja az üzemet.
A kokszoló még működött eddig, de a gyáregységnek a leállítási folyamatát is elindítják szerdán.
A kokszoló hetek alatt fog kihűlni, és utána már nem lehet többé újraindítani, különben beomlik a fala. Egy új kokszoló viszont legalább százmilliárdba kerül, így a Dunai Vasműnek gyakorlatilag vége – írja a Népszava. Megjegyzik, hogy a cégegyüttes mögött álló részvénytársaság ugyan nem közli a mérlegét évek óta, de a vasmű adóssága akár a százmilliárdot is elérheti.
A részvénytársaságot felszámolhatják, így akár 4-5 ezer embert is elbocsáthatnak. De helyi hírek szerint már a napokban tömegével elkezdtek felmondani az emberek, hogy mielőtt új munkahelyet találjanak.
Közben a Portfolió arról ír, hogy a kormány nem hagyja annyiban a dolgot és próbálja törvényi beavatkozással megmenteni a nagy múltú vasművet.
Tény, kedden este rendeletben módosította a kormány a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvényt. A Portfolió úgy tudja, hogy a törvénymódosítás a Dunaferr miatt történt és ha a módosítás hatályba lép el is kezdődhet a Dunaferr felszámolása.
Az új jogszabály egyúttal lehetőséget is ad a helyzet rendezésére, új tulajdonos bevonásával.
Az Orbán Viktor által aláírt, és szerdán hatályba lépő rendelet lényeges pontjai
“(1) A Ctv. 84. § (1) bekezdését azzal a kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy ha a cégbíróság hivatalból tudomást szerez arról, hogy a cég
a) több mint négyszáz napja nem tett eleget a számviteli törvény szerinti éves beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének, és
b) az utolsó letétbe helyezett éves beszámolója szerinti értékesítésének nettó árbevétele eléri vagy meghaladja a tízmilliárd forintot.
-idézi a lap.
A Portfolió úgy tudja, hogy a Dunaferr átvételéről folytak tárgyalások a kormány és a Liberty Steel között, és a potenciális vevő ígéretet tett arra is, hogy a gyárat teljes egészében fent kívánja tartani, érdekelt a folyékony fázis működtetésében és képes is azt ellátni, a folyamatos nyersanyagellátást biztosítani.
A Dunaferr a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója és mint ilyen, az egész város és környékének meghatározó jelentőségű gazdasági szereplője. A legutolsó nyilvános beszámoló adatai szerint 4500 főt alkalmaz a társaságcsoport, de a beszállítókon keresztül még további több ezer munkavállaló jövedelme és család sorsa függ a gyár jövőjétől.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS