Csak a magántulajdonú gépjárművek, mezőgazdasági erőgépek, traktorok, valamint a taxik kaphatják a 480 forintos garantált áron az üzemanyagot, a Mol javaslatára, a kormány döntése értelmében – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A nem természetes személy által tulajdonolt járművekbe ezentúl csak piaci áron lehet tankolni. A 7,5 tonnát meghaladó magyar rendszámú, valamint a külföldi rendszámú járművek változatlanul a piaci áron tankolhatnak, ahogy kannába is csak így adhatnak üzemanyagot a kutak.
Gulyás Gergely azzal indokolta a döntést, hogy karbantartás miatt pénteken le kellett állítani a százhalombattai kőolajfinomítót, amely orosz olajat finomít, és fedezi a magyarországi szükségletek száz százalékát. Hozzátette: az üzemanyagellátást így most importból és a stratégiai készletek negyedének felszabadításából biztosítják. Elmondta, hogy pénteken a Mol elnök-vezérigazgatója tájékoztatta a kormányt a finomító karbantartásáról, amelyet már egyszer elhalasztottak és tovább nem halasztható. A miniszter értékelése szerint a háború és az arra adott szankciós válaszok lehetetlen helyzetet teremtettek az energiaellátás területén Európában, az egekbe szökött a kőolaj és a földgáz ára. A kormány csak annyit szabadít fel a stratégiai készletekből, amennyinek a pótlására rövidtávon valós esély van, többet viszont nem, mert
„senki sem tudja garantálni, hogy a kőolajszállítás folyamatos lesz ősszel és télen”.
Ha mindez nem lenne elég, még az aszály is gondot okoz, hiszen a Duna drámaian alacsony vízállása nehezíti az uszályos üzemanyag-behozatalt. A százhalombattai finomító karbantartási időtartama nagyjából egy hónapot vehet igénybe, de pontosan nem becsülhető meg; a Mol folyamatosan tájékoztatja a kormányt a helyzetről.
A problémát alapvetően az okozza, hogy az energiaválság miatt óvja a kormány a stratégiai készleteket, így azonban importra szorul az ország. Az import viszont nagyon drága az energiaválság miatt, ám az Európai Unió megtiltotta feldolgozott gázolaj behozatalát Oroszországból, ezzel súlyosbítva az energiaválságot.
Az adhat okot ugyanakkor a reménykedésre, hogy ugyan Európa ellen már hatásosak az uniós szankciók, Josep Borrell, az EU külügyi képviselője szerint Oroszországgal szemben is hatásosak lesznek a szankciók, csak ki kell várni.
Ha az Európai Unió energia-veszélyhelyzetet hirdet, az nyílt beismerése lesz annak, hogy Európa háborús gazdaságra áll át
– mondta Gulyás Gergely.
Mindez szószegés lenne azon politikusok részéről, akik korábban azt állították, hogy a háborúnak nem lesz hatása Európára, emellett komoly nehézséget is jelentene a háztartások és az európai gazdaság számára, utóbbit recesszióba is lökheti
– vélekedett. Kijelentette ugyanakkor: Magyarország, bár nem szavazta meg, kénytelen lesz betartani a 15 százalékos gázfelhasználási csökkentést és képes is lesz erre.
A miniszter szerint minden lehetőséget meg kell vizsgálni, ami kiválthatja a gázt; az energia-veszélyhelyzeti operatív törzs dolgozik a lehetőségeken, a lignittermelés növelésén és a Mátrai Erőmű leállított blokkjainak újraindításán. A barnakőszén-bányászatot is újraindítaná a kormány, és elrendelte, hogy tűzifát csak engedéllyel lehet kivinni az országból, emellett az erdőgazdaságokat a kitermelés növelésére utasították.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS