A TikTok után az Intel lehetséges eladásánál is felmerült újabban Elon Musk neve. A világhírű chipgyártót többek között Gróf András és Vadász László alapította, miután emigráltak az 1956-os szabadságharcot követően. A legendás felemelkedés viszont ma már feledésbe merült, a cég pénzügyi gondokkal küzd, eddigi vezérigazgatójuk pedig távozni kényszerült. Vajon újra a siker útjára léphet az Intel – ahogy egykor a két magyarral az élen tette?
Egyre-másra születnek pletykák arról, hogy Elon Musk mely óriáscégbe fektethet be Donald Trump elnöki beiktatása után. Felmerült, hogy a kínai ByteDance nevű technológiai vállalat tulajdonában álló, ám az amerikai törvények miatt a tengerentúlon ebben a formában nem működtethető TikTok-ot is megveszi a Tesla alapítója.
Ebből egyelőre nem lett semmi, bár Donald Trump 75 napos haladékot adott a videóalkalmazás üzemeltetőinek, hogy eladhassák cégüket.
Most pedig az Intel eladása kapcsán jelent újabban Elon Musk neve.
Habár a legkomolyabb érdeklődőnek a Qualcommot említik, állítólag maga a SpaceX tulajdonosa fejezte ki szándékát a cég átvételére. Legalábbis a SemiAccurate szerint, amely ritkán téved az informatika berkein belüli pletykákat illetően.
A csőd szélén állva?
De miért pont éppen a legendás chipgyártó céget venné meg a techmilliárdos?
Nemrég kiderült, hogy a vállalat óriási pénzügyi gondokkal küszködik, amely többek között váratlanul kivonult egy 4,6 milliárd dollár értékű, korszerű lengyelországi félvezetőgyár építéséből is. A cég nagy leépítésekkel menti magát, de nem rózsás a helyzete.
Még az sem segített rajta, hogy kiadta legújabb fejlesztéseit, a Core Ultra processzorokat. A termék végül a szakértők szerint hatalmas csalódás lett, és a cég ezzel szembe is köpte a saját brandjét.
A vállalat ugyan még papíron százezer munkavállalót foglalkoztat, ám már most volt egy fontos távozója.
Méghozzá maga a hosszú ideje regnáló vezérigazgató, Pat Gelsinger mondott búcsút a cégnek, átadva a helyét David Zinsnernek és Michelle Johnston-nak 2024. december 2-án.
Ám a két vezető sem tudott eddig mit kezdeni a cég pénzügyi válságával.
Magyarok alapították
Pedig nagy reményekkel alapította meg többek közt két magyar fizikus az Intel Corporationt.
Életútjuk is nagyon hasonló volt: Gróf András, alias Andrew Grove és Vadász László, azaz Leslie L. Vadász is Budapesten született, és mindketten az ötvenhatos forradalmat követően emigrált az Egyesült Államokba.
Egy Fairchild Semiconductor International nevű cégnél dolgoztak, amikor 1968-ban otthagyták azt, majd létrehozták az Intelt.
Az alapításkor Gróf a cég első, nem társtulajdonos vezetője lett, sőt ő és Vadász lett a cég első, nem tulajdonos dolgozói. Gróf 1979-re az Intel elnöke, 1987-re az ügyvezető igazgatója, míg 1997-re és az elnök-vezérigazgatója lett, és a Time magazin ugyanebben az évben választotta őt az év emberének. Vadász sem egy jelentéktelen szerepet töltött be a cég működésében: az ő irányítása alatt készült el 1971-ben a világ első mikroprocesszora, az Intel 4004.
Nem csak pletyka Musk neve
Vagyis bizony akár túlzás nélkül is nevezhetnénk magyarnak a világ egyik legnagyobb integrált áramkör-gyártóját, amelynek eladási esélye eléri a 90 százalékot. Dylan Patel informatikai elemző pedig rámutatott, Musk nevének emlegetése a potenciális vevők listáján nem csak kacsa: még a felvásárlási tárgyalásokon is részt vesz.
Ezt az információt bár Christopher Danely, a Citibank elemzője is megerősítette a Rzeczpospolitának, de hangsúlyozta, nem teljesen világos, hogy a milliárdos milyen szerepet töltene be a teljes folyamatban.
Ugyanakkor sokat elmond, hogy néhány napja a floridai Mar-a-Lago-ban, Donald Trump fényűző rezidenciájában találkozót tartottak az Intel, a Qualcomm és a Global Foundries (nemzetközi chiptervezés) képviselői Elon Muskkal.
Ennek az egyik bizonyítékaként emlegették, hogy ezeknek a cégeknek a repülőgépei egy időben szálltak le Floridában.
Az amerikai cég eladásáról szóló tárgyalásokról szóló hírek pedig máris felizgatták a tőzsdei befektetőket.
Az Intel részvényei ugyanis csaknem 14 százalékkal drágultak hétfőn.
Elon’s jet is in Florida.
Global Foundries jet is in Florida.
Qualcomm’s jet is in Florida.
In case anyone was wondering what’s going on with Intel…
They are at Mar-a-Lago.
Make America Great Again can only be true if Intel is saved.— Dylan Patel (@dylan522p) January 17, 2025
matrix
2025-01-22 at 12:23
Pupák
2025-01-22 at 11:19
Paradox amikor egy magyar csórí-IQ-csóró a vílág leggazdagabb emberét minösiti kritizálja !
Álmodozók
2025-01-22 at 11:52
Pupák, Keljfel Julcsi
Ne álmodozzatok..!
Keljfel Julcsi
2025-01-22 at 11:49
Pupák, jól érzed, nekem is ez véleményem. Sajnos nem tehet róla az ADHD betegségével. Mindent túl nyom, habár ezért lett olyan sikeres mert víziói voltak és nem egy kaptafa ember.
Pupák
2025-01-22 at 11:19
Musk nyomulása már Trumpéknak is kínos, lásd Bannon és mások nyilatkozatait. Szerintem fél éven belül leveszik a térképről a túlmozgásos oligarchát, mehet vissza autókat gyártani.
János
2025-01-22 at 11:03
Pozitív. Ő is tudja, okosak a magyarok. Uzrekhetünk vele Space X-el kapcsolatban is. 😊❗