Pontosan 15 évvel ezelőtt Haitit súlyos földrengés rázta meg. Több mint 200 ezer ember halt meg, és közel kétmillióan váltak hajléktalanná. Ma az ország káoszba és erőszakba süllyed. A bandaháborúk miatt tömegek menekültek a szomszédos Dominikai Köztársaságba, de százezres tömeg érkezett illegálisan az USA-ba is. A követségek és a segélyszervezetek többsége zárva van.
A Dominikai Köztársaság lezárta a határait a menekültek elől, csak azok léphetnek be az országba, akiknek van munkavállalási engedélyük. Ezért sokan csónakokon vagy halászhajókon igyekeznek elérni az amerikai partokat. Miamiban már van egy „Little Haiti” nevű városrész is, ahol a menekültek telepedtek le az elmúlt évtizedekben. Az egymást váltó diktátorok, mint Papa Doc Duvalier és az elnökként öt követő fia, Baby Doc, csak kifosztották az országot, majd elmenekültek, amikor megpuccsolták őket.
Az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet története legnagyobb akcióját indította el, mondta akkor Jean-Marc Biquet, Haiti országkoordinátora: „Először is el kellett látnunk az összes sebesültet, akiket az összeomlott épületekből mentettek ki. Elsősorban sebészeti ellátásról és utókezelésről volt szó. Hónapokba telt, amíg az összes sebesültet elláttuk”. Becslések szerint több mint 200 000 ember vesztette életét a súlyos földrengésben. További százezrek sérültek meg, és csaknem kétmillióan maradtak hajléktalanok. Az élelemmel és tiszta vízzel való ellátásuk gyorsan újabb kihívássá vált.
Ma az segélyszervezetnek teljesen más típusú sérüléseket kell ellátnia Haitin: „Vannak autóbalesetek vagy lőtt sebek, mivel a szigeten már jó ideje tombol az erőszak” – magyarázza Biquet. Maga a segélyszervezet is ki van téve a támadásoknak. Novemberben egy mentőautót a rendőrség halálos fenyegetések hatására órákig feltartóztatott, és a betegek meghaltak. A rendőrség azzal vádolta a segélyszervezetet, hogy banditákat lát el, és így támogatja a bandákat. A főváros, Port-au-Prince nagy részét fegyveres bandák ellenőrzik.
Ehhez jön még a politikai instabilitás. Az országot egy rivális pártokból álló átmeneti tanács irányítja, amelynek az idei évre választásokat kellett volna szerveznie – az utolsót 2016-ban tartották. A Kenya által vezetett és elsősorban az USA által finanszírozott rendőri missziónak tavaly év közepe óta nagyobb biztonságot kellett volna teremtenie. A tervezett 2500 fős erőnek azonban kevesebb mint negyedét vetették be. Diego da Rin, az International Crisis Group nevű nem kormányzati szervezet Haiti-szakértője szerint a missziónak csak több személyzettel és több felszereléssel lenne esélye a bandákkal szemben. Ehhez azonban több pénzt kellene biztosítani.
A tavasszal kirobbant börtönlázadás csak fokozta a káoszt a fegyveres erők és rabokat kiszabadító bandák között olyan komoly, napokig tartó tűzharc alakult ki, hogy több ezer embernek kellett menekülnie a lakóhelyéről. A bandaháború átterjedt a repülőtérre is ezért a légiközlekedés sokszor napokra leáll. A nagy európai és amerikai légitársaságok már egy ideje nem is szállnak le a szigeten. Az ENSZ szerint tavaly 5.358 ember esett áldozatul a bandák lövedékeinek.
TS
2025-01-17 at 19:36
A nyugati félteke legrégebb óta független országa. Úgy született, hogy kiirtották a fehéreket. Mostanában a nyugati félteke legszegényebb országa. Mindenki néger. Olyan is.