Egyre többen vélik úgy, hogy a baloldalon előválasztást kell tartani 2017-ben. Nyílt folyamat eredményeként választanák ki a 2018-as miniszterelnök-jelöltet vagy akár az együttműködő pártok közötti listás arányokat is így döntenék el. Ilyen ötletek a tavalyi választás előtt is voltak, csakhogy aztán jött a tárgyalóasztalnál eldöntött összefogás – írja a Népszabadság.
Az Együtt és a PM politikusai is az előválasztás szükségességéről beszélnek, és emellett foglalt állást az MSZP is. Tóbiás József decemberben bejelentette, hogy nem füstös szobákban, hanem átlátható, legitim előválasztási rendszerben választanák ki kormányfőjelöltjüket. Ennek előkészítésére munkacsoportot alakítanak, amely először azt vizsgálhatja, hogyan adaptálható hazai viszonyokra a francia és az olasz baloldalon már bevált módszer. Abban egyetértés van, hogy egy 2017-es előválasztás feltételeit nagyjából egy évvel korábban meg kell teremteni – írja a Népszabadság.
Az előválasztás mellett már az előző ciklusban is érvelő Karácsony Gergely akkori javaslatában felvetette, hogy az előválasztást közvetve, elektorok részvételével tartsák meg. Az elektorok nemcsak szavaznának a miniszterelnök-jelöltekről, hanem „porszívóügynökei” is lennének a baloldalnak: ismeretségi körükben kampányolnának az egyik jelölt mellett. Karácsony azt javasolta, hogy ne csak a kormányfőjelöltekről, hanem az együttműködő pártok közötti listás arányokról is előválasztás döntsön.
Előválasztás-párti Pápa Levente, az Együtt elnökségi tagja is, aki a napokban arra tett javaslatot, hogy a voksolást civilek szervezzék meg. Ez alatt nemcsak a tüntetéseket szervező mozgalmakat érti, hanem olyan korrupcióellenes és jogvédő szervezeteket, szakpolitikai műhelyeket is, amelyek állást foglalnak politikai kérdésekben. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az előválasztáson ne indulhassanak azok, akik korábban vezető kormányzati pozíciót töltöttek be.
További részletek a NOL.hu-n olvashatók
Fotó: zugloilapok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS