Tavaly év végén még több mint ezer hepatitis C-vírussal fertőzött beteg várt gyógyszeres kezelésre, de ma már csak 363-an szerepelnek a várólistán. Az egészségbiztosító több közbeszerzési eljárás során ötezer beteg kezeléséhez szükséges gyógyszerre írt ki pályázatot.
Áprilisra eltűnhet a hepatitis C-vírussal fertőzött betegek várólistája, mert minden beteg számára biztosítva lesz a kezeléséhez szükséges gyógyszer – mondta a Világgazdaságnak Makara Mihály, a Budai Hepatológiai Centrum főorvosa. Tavaly év végén még több mint ezer beteg várt gyógyszeres kezelésre, de ma már csak 363-an szerepelnek a várólistán – tette hozzá a hepatológus.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által meghirdetett közbeszerzési eljárások során ötezer beteg kezeléséhez szükséges gyógyszerre írt ki pályázatot a hazai egészségbiztosító. Mivel a krónikus fertőző májgyulladással (krónikus hepatitis C) kezelt betegek gyógyszerkontingense csökkenő tendenciát mutatott, több tender esetében gyorsított eljáráshoz folyamodtak”
– tudta meg a Világgazdaság. A krónikus májgyulladásban szenvedő betegek gyógyszereinek közbeszerzési feltételei közt az szerepelt, hogy 2100 hepatitis C-vírussal fertőzött beteg gyógyszereit kell biztosítani, betegenként legfeljebb hárommillió forint értékben, de a nyertes ajánlattevő jócskán a tenderben kiírt összeg alá ígért, és 1,2 millió forintból vállalta egy hepatitis C-s beteg gyógyítását. Évente a hepatitis C-vírussal fertőzött betegekre hatmilliárd forintot biztosít a NEAK. Most több eljárás keretében több mint 9,1 milliárd forint értékben írt ki gyógyszerbeszerzést az egészségbiztosító. Az eljárásokból három amerikai gyógyszercég került ki győztesként – derül ki az Európai Unió közbeszerzési értesítőjéből, a TED-ből. Ennek kapcsán Makara Mihály kiemelte: most sem jut több forrás a hepatitis C-s betegekre, mint évi hatmilliárd forint, csak átfedések vannak a gyógyszerbeszerzések miatt. A tenderben szereplő készítményekkel a hepatitis C-vírussal fertőzött betegek 97 százalékban vírusmentessé válnak, meggyógyulnak, ráadásul mellékhatásaik sincsenek a gyógyszereknek. A teljes gyógyulás három hónapos kúra alatt érhető el – mondta a főorvos. Eddig Magyarországon tízezer beteg vált teljesen tünetmentessé, és körülbelül 50 ezer főt kell még meggyógyítani. Hazánkban a legmodernebb gyógyszerekkel történő kezelést 2015 óta alkalmazzák, évente azonban 600-700 új beteget is diagnosztizálnak. Magyarországon a lakosság 0,7 százaléka, több mint 70 ezer ember lehet hepatitis C-vírussal fertőzött, többségük nem is tud a betegségéről.
A teljes cikket itt olvashatják.
Fotó (illusztráció): kiskunsagon.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS