Nem bizonyult népszerűnek Magyarországon az Európai Parlament szakbizottságának októberi javaslata, amely alapján a tagországoknak kötelezően ki kellene venni a részüket a kontinensünkre érkező illegális bevándorlók elosztásából. A magyarok csaknem háromnegyede elutasítja az ötletet, ahogy azt is, hogy a renitens államokat retorzió érhesse.
Elutasítja a megkérdezett magyarok csaknem háromnegyede az Európai Parlament (EP) közös uniós menekültügyi rendszer reformjára vonatkozó javaslatát – derült ki a Századvég kedden közzétett közvélemény-kutatási adataiból. Az EP belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottsága október 19-én szavazott a dublini rendszer reformjáról, amely összességében és egyes elemeiben is heves vitát váltott ki mind az európai, mind pedig a magyarországi közbeszédben. A Századvég kutatása kimutatta, hogy a hazai felnőttkorú, választásra jogosult emberek hetvenegy százaléka értesült az EP szakbizottságának javaslatairól, vagyis az ügy ismertsége kifejezetten magasnak mondható.
A közvélemény-kutatásban a három vizsgált elemet hasonló arányban támogatták vagy utasították el az emberek: a válaszadók hetven százaléka nem ért egyet az EP álláspontjával, amely szerint az Európába érkező valamennyi menedékkérelmezőt szét kellene osztani a tagállamok között, huszonkét százalékuk ugyanakkor támogatja a javaslatot. A megkérdezettek csaknem háromnegyede – hetvenhárom százaléka – utasítja el és csupán ötöde támogatja azt a javaslatot, hogy a jövőben a menedékkérelmező maga választhassa meg bizonyos feltételek teljesülése esetén az őt fogadó országot. A felmérés szerint a magyarok hasonlóan nagy arányban utasították el azt a javaslatot, amely szerint a kötelezettségeiket nem teljesítő tagállamok a jövőben csak korlátozottan férhessenek hozzá bizonyos uniós forrásokhoz. Adatai a Századvég az októberben négy napig tartó telefonos kutatására alapozta, amelyben ezer, véletlenszerűen kiválasztott embert kérdeztek meg.
Forrás: Századvég
Facebook
Twitter
YouTube
RSS