Mintegy 660 millió forintra büntette még 2018-ban az Állami Számvevőszék a Jobbikot – írta az atv.hu, hozzátéve: a Jobbik ezután a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához szaladt, ahonnan két év után most kapták meg a végzést: elutasították a párt panaszát, arra hivatkozva, hogy a Jobbik nem használt ki minden jogorvoslati lehetőséget Magyarországon. A nyolc soros határozatban azt is kimondják, hogy fellebbezésnek helye nincs- számolt be az ügy fejleményeiről az ATV. A Számvevőszék a PestiSrácok.hu-val viszont azt közölte: nem szabott ki büntetést, bírságot a Jobbikra. Az ÁSZ kiemelte azt is: a törvényben meghatározott jogkövetkezmény a Jobbik törvénysértő gazdálkodásának következménye volt, a jogállami normáknak megfelelően. Ezt az illetékes magyarországi bíróság határozata is kimondta, ami megerősítette, hogy az ÁSZ nem hatóság, így nem is szabott ki bírságot.
Májusban három országgyűlési képviselő lépett ki a Jobbikból, így kilencre nőtt a frakciót maguk mögött hagyók száma. Sneider Tamás, a párt volt elnöke, akit a pártvezetés, Jakab Péterék vissza akartak hívni a parlamenti alelnöki posztról, Varga-Damm Andrea és Farkas Gergely, is bejelentették: kilépnek, független parlamenti képviselők lesznek a jövőben. Nem fogadták el Jakab Péter elnök-frakcióvezető békejobbját, sem Balczó Zoltán gesztusát, aki végül is visszalépett attól, hogy Sneider parlamenti alelnöki helyére a jelölést elfogadja – idézte fel a szétesőben lévő pártban uralkodó káoszt az ATV. Az ATV Start című műsorában Jakab Péter előadta, hogy szerinte jó úton jár a Jobbik, ezt látják a pártpreferenciákból. A párt elnöke a kilépő politikusok kapcsán rögtön felelősséghárításba kezdett, azt hangsúlyozta, hogy nem mind a kilenc tag az ő elnöksége alatt hagyta el a frakciót. Sneider Tamás “statáriális kivégzésről”, “véleményterrorról” és a párton belüli megfélemlítésről írt a Facebook oldalán a búcsúüzenetében. Jakab szerint viszont a Sneider által felvázolt diktatúrának nyoma sincs a Jobbikban.
Újabb szörnykoalícióban gondolkodnak
Arra a felvetésre, hogy 2022-ben összefog-e a Jobbik, az LMP és a Momentum, azt mondta: nem azonosítja Ungár Pétert az LMP-vel, ott sok tisztességes hazafit ismer.
A két lista koncepciója sokkal hatékonyabban tudja a kormánykritikus szavazókat megszólítani a kormányváltás érdekében
– fűzte hozzá. A Jobbik szerinte megérkezett oda, ahol egy magyar néppártnak lennie kell ahhoz, hogy minden magyart tudjanak képviselni.
Nincs helye fellebbezésnek
2018 decemberében derült ki, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) összesen több mint 660 milliós büntetés befizetését várja a Jobbiktól. Magyarországon nem lehet jogorvoslattal élni az ÁSZ bírságát illetően, ennek ellenére a Jobbik elment az Alkotmánybírósághoz és a közigazgatási bírósághoz is, viszont mindkét helyről a törvény miatt fizetésre szólították fel őket. A Jobbik ezután a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, ahol két év után most kapták meg a végzést: elutasították a Jobbik határozatát, arra hivatkozva, hogy a Jobbik nem használt ki minden jogorvoslati lehetőséget Magyarországon. A nyolc soros határozatban azt is kimondják, hogy fellebbezésnek helye nincs.
Cáfol az Állami Számvevőszék
A Számvevőszék a PestiSrácok.hu-val viszont azt közölte: nem szabott ki büntetést, bírságot a Jobbikra. Az ÁSZ kiemelte azt is, a törvényben meghatározott jogkövetkezmény a Jobbik törvénysértő gazdálkodásának következménye volt, a jogállami normáknak megfelelően. Ezt az illetékes magyarországi bíróság határozata is kimondta, ami megerősítette, hogy az ÁSZ nem hatóság, így nem is szabott ki bírságot.Az 1989 óta hatályos párttörvény – amely a pártok jogkövető és példamutató magatartására épül – írja elő, hogy ha egy párt tiltott támogatást fogadott el, köteles annak értékét megállapítani és befizetni a központi költségvetésnek. Ezt állapította meg – a párt helyett – az ÁSZ ellenőrzése. Hozzátették: ezen túl a párt központi költségvetésből juttatott támogatását az elfogadott tiltott támogatás mértékének megfelelő összeggel csökkenteni kell a törvény rendelkezése alapján. Mindez azért lényeges, mert a pártok a bírósági bejegyzésükkel kötelezik magukat a párttörvény rendelkezéseinek betartására, ami az alapja a költségvetési támogatásnak. Az ÁSZ közlése szerint amennyiben egy párt tiltott támogatást fogadott el, nem biztosított a törvényes gazdálkodása, a tiltott támogatás korrupciós veszélyt jelent, továbbá a tiltott támogatást elfogadó párt más pártokkal, így például a többi ellenzéki párttal szemben is jogtalan előnyökhöz jutott. Ez történt a Jobbik esetében – fogalmazott az ÁSZ az atv.hu cikkére reagálva.
Forrás: atv.hu, PestiSrácok Fotó: Horváth Péter Gyula- PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS