Vezetőszáron, bilincsben vitték a Kúriára M. Lászlót büntetőpere ítélethirdetésére, a tárgyalóteremben is csak a bíró engedélyével vehették le róla a bilincset. A férfi 2001–02-ben társaival idős embereket rabolt ki, többüket olyan súlyosan bántalmazta, hogy később belehaltak sérüléseikbe. A férfit 2005-ben első fokon, 2010-ben pedig jogerősen ítélték tényleges életfogytiglanra.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága egy éve mondta ki, hogy változtatni kell a tényleges életfogytiglan magyarországi szabályozásán. Nem a büntetést minősítették embertelennek, hanem azt, hogy a felülvizsgálatra sincs reménye az elítéltnek. „A Bvtv. alapján kötelező kegyelmi eljárást nemcsak az ez után tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítéltek, hanem a tényleges életfogytiglani elítéltek esetében is alkalmazni kell, tehát Magyar László esetében és hozzá hasonlóan tízegynéhány esetben irányadó és lefolytatható” – mondta Sódor István ügyész.
A bíróságnak azt kellett eldöntenie, hogy a kegyelmi kérvényt mikor nyújthatja be a férfi. Védői huszonöt évet akartak elérni, a döntés azonban az ügyészség álláspontját tükrözi. „A folyamatban lévő büntetőügyben a Debreceni Ítélőtábla ítéletét megváltoztatja és a feltételes szabadságra bocsátásból való kizárásra vonatkozó rendelkezést mellőzi. Magyar László harmadrendű vádlott legkorábban negyven év múlva bocsátható feltételesen szabadságra” – nyilatkozta Molnár Gábor Miklós tanácselnök bíró.
A védelem elfogadhatatlannak nevezte az ítéletet, ezért újra az Európai Bírósághoz fordul. „Magyar László esetében az fog következni, hogy megyünk tovább és alkotmányjogi panasszal élünk. A jelen eljárás súlyos hibái és az anyagi jog, azaz a kínzás, embertelen bánásmód nem huszonöt év, hanem a Kúria ítélete alapján negyven év, ezért a tényleges szabadságvesztés problémái miatt is fordulunk az EJEB-hez. Folytatása következik, én bízom benne, hogy Strasbourg-ban ez az ügy sürgősséget fog kapni” – nyilatkozta Karsai Dániel, M. László ügyvédje. M. László esetében legkorábban 27 év múlva, 76 éves korában kezdeményezhető a kegyelmi eljárás megindítása.
Forrás: Hír TV
Fotó: Fülöp Máté
Facebook
Twitter
YouTube
RSS