Hétfő estig öt halálos áldozatról érkezett jelentés a Dorian hurrikán pusztította Bahama-szigetekről; közben az amerikai Virginia államban is szükségállapotot hirdetett a kormányzó. Floridában bezártak a repülőterek, és megjelentek a nyerészkedők, akik főképp az alapvető fogyasztási cikkek, például az ivóvíz és az üzemanyag árát verték fel drasztikusan.
A szokatlanul lassan mozgó hurrikánt a meteorológusok változatlanul az idei év legpusztítóbb viharának minősítik, amely hétfőn este, másfél nap elteltével még mindig a Bahamák fölött tombolt.
Történelmi tragédiát élünk át
– mondta Hubert Minnis, a Bahamai Közösség kormányfője, amikor bejelentette a Dorian halálos áldozatait. Minnis rendkívül kiterjedtnek és az ország történetében példa nélkül állónak nevezte a pusztítást. Mint kiderült, a viharban legalább huszonegy ember megsebesült, őket a mentőhelikopterek kimentették, de Samuel Butler nassaui rendőrfőnök közölte, hogy a vihar miatt a helikopterek egyelőre nem tudnak további sebesültekért menni, miközben az amerikai partiőrség négy helikoptere is a Bahamákon van, hogy segítsen a mentésben.
Az Egyesült Államok keleti partvidékének vihar fenyegette államaiban változatlanul nagy a készülődés a hurrikánra. Florida, Georgia, Dél- és Észak-Karolina után hétfőn este Virginia álam kormányzója, Ralph Northam is rendkívüli állapotot hirdetett ki. Donald Trump elnököt, aki délután virginiai klubjában golfozott, a katasztrófa-elhárítási hivatal óránként tájékoztatta a fejleményekről. Ron DeSantis floridai kormányzó telefonon konzultált az elnökkel. Floridában hétfőn este már zárva voltak a repülőterek, kivéve az orlandói nemzetközi légikikötőt, amelyet kedden zárnak majd le; a térségben – beleértve Georgiát, valamint Észak- és Dél-Karolinát is – több, mint kétezerhétszáz repülőjáratot töröltek. Florida keleti partvidékén hétfőtől zárva vannak az oktatási intézmények, evakuáltak több, mint kilencven idősotthont és kilenc kórházat. Az állam tizenegy tengerparti megyéjében kötelező kiürítést rendeltek el, további öt megyében pedig ajánlották az evakuálást. Kötelező evakuálást rendeltek el Georgia és Észak-, valamint Dél-Karolina tengerparti településein is. A floridai hatóságokhoz több helyről érkezett bejelentés árdrágításról. West Palm Beachben például egy palack vízért az eddigi három dollár helyett kilenc dollárt kértek el, s ugyanezen a településen négy dollár fölé szökött a benzin ára is, miközben a múlt héten még alig valamivel több, mint két dollárba került gallonja. Az amerikai Vöröskereszt szóvivője, Jenelle Eli Washingtonban bejelentette, hogy a szervezet ezerhatszáz önkéntest mozgósít, és szállítójárműveket, traktorokat, valamint segélycsomagokat küld a déli államokba.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/NOAA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS