A brexit, illetve az unió bővítése is szerepelt Orbán Viktor és Emmanuel Macron tárgyalási pontjai között. Az országvezetők tegnap találkoztak Párizsban, ahol minden bizonnyal az elutasított magyar és francia biztosjelöltek ügye is szóba került – írja a Magyar Nemzet.
Orbán Viktor barátságos hangulatú munkaebéden vett részt tegnap a párizsi Élysée-palotában, ahol Emmanuel Macron francia elnökkel szinte valamennyi, Európa előtt álló kihívásról, így a brexitről, az uniós költségvetésről, a közös migrációs politikáról, illetve a klímavédelem kérdéséről is egyeztettek. A körülbelül kétórás tárgyalás előtt Macron elnök optimista hangvételt ütött meg: szerinte bár vannak nézetkülönbségek közte és a magyar miniszterelnök között, a múltban számos alkalommal bebizonyosodott, hogy képesek ezeket áthidalni.
Ma inkább arról szeretnék beszélni az elnök úrral, amiben egyetértünk
– ezt már Orbán Viktor kormányfő mondta, aki a megbeszélés előtt újságíróknak arról is beszélt: Franciaország és Magyarország egyaránt a sikeres, gazdaságilag erős Európában érdekelt. A miniszterelnök azt is a francia elnök figyelmébe ajánlotta, hogy országunk elkötelezett az unió bővítése mellett.
Európa biztonságát akkor tudjuk növelni, ha ezt a kaput lejjebb toljuk
– hangoztatta, azt húzva alá, hogy jelenleg Magyarország jelenti az unió déli bejáratát. A megbeszélésen borítékolhatóan szó esett a hamarosan munkába álló, új Európai Bizottságról is, bár Macron elnök tegnap meglehetősen szűkszavú volt a kérdést illetően. Mint mondta, mindenkinek érdeke, hogy egy erős bizottságot sikerüljön létrehozni.
Magyarország és Franciaország jelenleg hasonló cipőben jár, miután az Európai Parlament (EP) mindkét állam biztosjelöltjére (valamint a román aspiránsra) nemet mondott. Pedig a jelöltállítási folyamatban is volt egyeztetés az országvezetők között. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a magyar miniszterelnök több alkalommal is az egyértelműen frankofón beállítottságú volt párizsi nagykövet, Trócsányi László jelöltségét ajánlotta Macron figyelmébe, akinek nem is volt kifogása a mára eltávolított volt igazságügyi miniszter ellen. Macron európai mozgásterét a francia Sylvie Goulard bukása mindenesetre csökkenti, miközben az Európai Parlament látszólag nem bocsátja meg könnyedén, hogy a francia elnök a májusi választásokat követően hallani sem akart az EP csúcsjelöltjeiről.
Nem ugyanakkora a súlya annak, ha a magyar, illetve ha a francia biztosra mondanak nemet
– írta egy vezető uniós diplomatát idézve a német sajtó, egyúttal utalva arra, hogy az elszabadult hajóágyúként működő uniós parlament nemcsak, hogy Macron elnök, de Merkel kancellár akaratának sem engedelmeskedett. Ursula von der Leyennek pedig nemcsak amiatt kínos a kialakult helyzet, mert valószínűleg decembernél előbb nem áll munkába az általa vezetett bizottság, hanem amiatt is, mert a francia államfő a német számlájára írta Goulard bukását.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS