Az ENSZ Közgyűlése határozatot fogadott el kedden, ami Oroszországot megszálló hatalomnak nevezi a Krímben, s kifogásolja az emberi jogok állítólagos megsértését, illetve az Oroszországi Föderáció által bevezetett – illegálisnak tekintett – jogrendet, törvényeket és közigazgatást is a 2014-ben Ukrajnától elcsatolt félszigeten.
Az Ukrajna által beterjesztett, 30 ország közreműködésével készült szövegtervezetet 70 állam támogatta, köztük az Európai Unió tagjai és az Egyesült Államok is. A határozat elfogadása ellen 26 ország szavazott, köztük volt Oroszország is. További 76, főleg afrikai és latin-amerikai ország tartózkodott a voksoláson.
A dokumentum elítélte
az Ukrajnához tartozó Krími Autonóm Terület és Szevasztopol városának ideiglenes megszállását az Oroszországi Föderáció által”,
elismervén a kijevi vezetés erőfeszítéseit, hogy véget vessen az “okkupációnak”.
Jevgenyij Zagajnov, az orosz ENSZ-nagykövet helyettese
az emberi jogok rosszhiszemű tematizálása ékes példájának”
nevezte a határozatot. Mint mondta, a dokumentumot támogató államok mindössze Kijevnek szolgáltatnak alapot a provokációkra és a kalandorságra.
Szerhij Kiszlica ukrán külügyminiszter-helyettes a határozatot ismertetve kiemelte: az utóbbi évben az emberi jogok helyzete csak rosszabbodott a Krím félszigeten. A diplomata az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának (OHCHR) szeptemberi jelentésére hivatkozva sérelmezte az orosz jogrend bevezetését, különösen a krími tatárok állítólagos elnyomását, a szólás- és vallásszabadság korlátozását.
MTI, 444; Fotó: The Telegraph
Facebook
Twitter
YouTube
RSS