A lengyel alsóház (szejm) szerdán megszavazta a náci bűnökre vonatkozó, Izrael és az Egyesült Államok tiltakozását kiváltó törvény enyhítő jellegű módosítását. A kormány előterjesztését az ellenzéki képviselők jelentős többsége támogatta – írja a Magyar Idők.
A lengyel törvényhozás megszavazta a márciusban hatályba lépett, azonban Izrael és az USA heves bírálatai miatt enyhítésre szoruló törvény módosítását. A sürgősséggel napirendre tűzött javaslat ellen csak az ellenzéki Kukiz’15 képviselői, más ellenzéki pártok egy-egy tagja, valamint négy független honatya szavazott.
Az előző napi kormányülésen megvitatott módosítási javaslatnak megfelelően az év elején elfogadott törvényből kihúzták azt az előírást, hogy a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) ügyészei büntetőjogi eljárásokat indíthatnak azok ellen, akik a lengyel nemzetet és államot nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva a náci német birodalom bűntetteiben való, intézményes szintű bűnrészességgel vádolják.
Azonban továbbra is bírság vagy három évig terjedő szabadságvesztés lenne kiszabható azokra, akik tagadják a lengyel nemzetiségű, illetve lengyel állampolgárságú személyek ellen elkövetett náci, valamint kommunista bűntetteket – írta a távirati iroda. Az ilyen eljárásokat az IPN ügyészei kezdeményezhetik. Az erre vonatkozó előírások alapján Lengyelországban az előző években is büntethető volt egyebek között a holokauszttagadás. A totalitárius rendszerek bűntetteinek tagadása esetén polgári peres eljárásokat is kezdeményezni lehet jogi személyek ellen.
Az előterjesztő Mateusz Morawiecki kormányfő kijelentette: a kormány nem „valamiféle nyomás” hatására cselekszik. Mint mondta, a törvény korábbi, március elejétől hatályos változata felhívta a külföldi közvélemény figyelmét Lengyelország második világháborús szerepére. Jelenleg viszont meg kell érteni a nemzetközi realitást, ennek figyelembevételével amerikai és európai szövetségeseikkel valódi lengyel narrációt alakítanak ki – fűzte hozzá.
Még mindig fennáll az uniós értékek rendszerszintű és súlyos megsértésének a veszélye Lengyelországban, további lépésekre lenne szükség az aggályos kérdésekben, azonban ennek semmilyen jelét nem adta a lengyel delegáció – jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke kedden.
A politikus erről a tagállamok általános uniós ügyekben illetékes minisztereinek luxembourgi találkozója után beszélt, ahol sor került a lengyel kormány hivatalos meghallgatására az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti, eddig példátlan jogállamisági eljárás részeként.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS