A francia kormánypárt, Emmanuel Macron államfő Köztársaság lendületben nevű mozgalma nem fogadja el a franciául is sugárzó orosz állami finanszírozású Russia Today hírtévé és a Szputnyik hírszolgálat akkreditációs kérelmét az európai parlamenti választások előtti kampányra – közölte pénteken Stéphane Séjourné kampányigazgató.
Nem fogjuk akkreditálni sem a Russia Today-t, (RT) sem a Szputnyikot a kampányunk tudósítására
– mondta a francia politikus az álhírek elleni küzdelemről a Le Monde című francia napilapnak adott interjúban.
Ezek nem sajtóorgánumok, hanem a Kreml szolgálatában álló propagandaeszközök, nem lehet olyan médiához hasonlítani őket, amelyek ellenőrzik vagy feldolgozzák a híreket
– tette hozzá Séjourné. Az RT akkreditációját már többször visszautasította a francia elnöki hivatal, mielőtt 2017 novemberben végül állandó engedélyt biztosított a hírtévé tudósítóinak. Az RT pénteken honlapján úgy reagált, hogy a francia kormánypárt nem tud példával vagy bizonyítékkal szolgálni arra, amit állít, a Szputnyik pedig azt hangsúlyozta, hogy Párizs soha nem szolgált hivatalos magyarázattal arra a döntésére, hogy miért nem akkreditálja a Szputnyik és az RT újságíróit.
Emmanuel Macron tavaly jelentette be, hogy felül fogja vizsgálni a francia médiaszabályozást annak érdekében, hogy fellépjen a közösségi médiában terjengő álhírek ellen, amelyek megfogalmazása szerint veszélyeztetik a liberális demokráciákat. A francia elnök az álhírekkel kapcsolatosan egyértelműen az oroszországi székhelyű nemzetközi médiát, a franciául is sugárzó RT hírtelevíziót és a Szputnyik híroldalt bírálta, és azzal vádolta meg, hogy róla is téves információkat terjesztettek, valamint azt állította, hogy azok propagandaoldalak ezrein jelentek meg a közösségi médiában. A francia parlament novemberben fogadta el azt a két törvényjavaslatot, amelyek célja választási időszakban a tájékoztatási manipuláció megakadályozása. A szöveg szerint egy képviselő vagy elnökjelölt, valamint politikai párt a kijelölt bíróhoz fordulhat álhírek terjesztésének megakadályozását kérve egy adott választást megelőző három hónapban. A törvény átláthatóságra kötelezi az internetes közösségi oldalakat – Facebook, Twitter –, amikor fizetett tartalmakat tesznek közzé.
Forrás: MTI; Fotó: AFP/Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS