A szenvedés még nem üzenet, de ha az a szeretet kifejeződése Isten iránt, aki viszontszeret – hiszen feltámasztotta Krisztust -, akkor az már valóban ünnep. A keresztben éppen ezért nem a halál, hanem a remény jelét látjuk – fogalmazott Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek a Magyar Hírlapnak adott húsvéti interjúban.
„Vállalni kell a szenvedést – ami nem azt jelenti, hogy önmagában is érték lenne, hanem csak akkor, ha a másik ember és az Isten iránti szeret fejeződik ki általa” – mondta a lap szombati számában megjelent interjúban.
A mai ember számára mindez rendkívül erős üzenetet jelent, nem a fizikai kényelmetlenség, nem a fáradság vagy akár a fájdalom a legnagyobb rossz a világon, s tudni kell, az ember nemcsak pillanatnyi jó közérzet kedvéért él, hanem örök hivatása van. Vagyis egy nagyobb összefüggésben érdemes látni az életünk mozzanatait
– mutatott rá a bíboros.
Az interjúban kitért arra, hogy az embert korról korra változó viszonyok között kell tisztelni és megszólítani. „Ma audiovizuális korában élünk, mondják, ez visszahat magára az emberre is: nehezebben vonatkoztat el, alkot fogalmakat, vállalkozok elvont érvelésre és következetésre, olvas végig hosszú szöveget. Helyette szinte jelképekben, rövid jelenetekben, nagy érzelmi hatású szimbólumokban szeretünk kommunikálni, mégpedig igen gyors ütemben. Ez a világ azonban nem idegen a kereszténységtől, már a kezdet kezdetén is a szimbólumok ereje segítette a hit terjedését” – mondta Erdő Péter.
Beszélt a keresztényeket napjainkban sújtó üldözésről is.
Sok helyen egészen vad formában is megjelenik ez, és fontos, hogy est test vagyunk, nem lehet megsebezni az egyik tagot sem anélkül, hogy az egésznek ne fájjon
– fejtette ki. Hozzátette, „csupán szerény emberi eszközeink vannak a segítségre, de ezekkel mindenképp élni kell“.
Forrás: MTI; fotó: bumm.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS