Az augusztusi események érsekújvári történéseinek a felidézésével emlékeztek a Prágai Tavasz ötvenedik évfordulójára a Háromhidak Polgári Társulás tagjai és a lakosok. A járási székhelyre augusztus 21-én hajnali három óra után törtek be a magyar néphadsereg katonái. A korabeli hadtörténeti közlemények egyik jelentésből kiderülnek a részletek. Az áldozatokról Peter Pellegrini kormányfő is megemlékezett – írja az ujszo.com.
“A hangulat általában ellenséges. A polgári lakosság sorban áll élelmiszerekért. Az emberek válságos hangulatban vannak, nem tudják, mit csináljanak. Az ellenséges elemek ténykednek és szervezkednek. A hadosztály helyőrségei közül Párkányban és Léván rend van, Érsekújvárban a milícia közreműködik a rend fenntartásában. A katonai csapat a Komáromi úton érkezett meg a városba, elfoglalta a járási és városi pártbizottság épületét, felügyelet alá vette továbbá a rendőrség, a bíróság, a postahivatal és a vasútállomás épületét. A lakosok a főtéren tiltakoztak a megszállás ellen. A magyar katonák néhány incidens, utcai támadás miatt végül úgy döntöttek, hogy visszahúzódnak a Berek-parkerdő mögé. Két áldozatot emlegetnek az érsekújvári térségben a megszállás idejéből. Az egyik áldozat a tizenkilenc éves Jozef Svitjela, az akkor az érsekújvári járáshoz tartozó Negyed lakosa, aki az augusztusi események során súlyos sérüléseket szenvedett és több hónapon át kezelték az egyik fővárosi kórházban. A temetésén több százan vettek részt. A másik áldozat a hatvanéves Dominik Teplan, aki az érsekújvári járásbeli Hullról származott. Kerékpáron indult el Érsekújvárba, hogy gyógyszert vegyen az unokájának. A hulli vasútállomásnál megpróbált balra kanyarodni, letérési szándékát jelezte is a karjával, ám a magyar katonai teherautó sofőrje ezt nem vette figyelembe, és átgázolt rajta. Nagysurányba szállították az egyik katonai vezérkari járművön, de már nem tudták megmenteni az életét. Érsekújvárban a magyar királyi honvédhuszár laktanyát a helyiek éveken át orosz laktanyaként emlegették. A megszállás éveiben itt állomásozó orosz katonákat időnként meghívták az alapiskolákba és a középiskolákba, hogy megismerkedjenek velük a fiatalok.”
Törekedjünk egy olyan világ létrehozására, amelyben a nemzetek szabadon dönthetnek a jövőjükről – fenyegetés és emberáldozat nélkül.
– jelentette ki Peter Pellegrini kormányfő Csehszlovákia megszállásának 50. évfordulója alkalmából.
A Kormányhivatal Ladislav Bielik fotóriporter fényképkiállításával emlékezik meg az 50 évvel ezelőtti eseményekről. A fényképek a legkritikusabb napokat és a lakosok ellenállását dokumentálják.
50 évvel ezelőtt itt egy olyan dráma játszódott le, amely mély nyomot hagyott több generáció életében. 50 évvel ezelőtt ezen a helyen is sok mindenki számára szertefoszlott a remény, hogy egy jobb, szabadabb életet élhetnek
– közölte a miniszterelnök a Kormányhivatal épülete előtt felvett videóban, amely a közösségi oldalára is felkerült.
Hogy ne feledjük el azokat a pillanatokat, amikor két nemzet nagyobb szabadságba vetett álmai foszlottak szét, mától egyedi, 50 évvel ezelőtti felvételek fogják díszíteni a Kormányhivatal kerítését
– tette hozzá a kormányfő. Szerinte Bielik felvételei azt mutatják, hogy bár az emberek tényleg életveszélyben voltak az utcákon, nem féltek kinyilvánítani a véleményüket.
És nemegyszer meztelen mellkasukat állították a páncélozott tankok elé. Emlékezzünk ezekre a pillanatokra, és törekedjünk egy olyan világra, amelyben a nemzetek szabadon dönthetnek a jövőjükről, fenyegetés és emberáldozatok nélkül
– hangsúlyozta a kormányfő.
Forrás: ujszo.com; Fotó: Indafoto.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS