Nincs pontos dátum és helyszín azon a megállapodáson, amelyet Medgyessy Péter és George E. Pataki kötött még 2004-ben a CEU hazai működésének megalapozására. Lattmann Tamás alkotmányjogász logikáját követve így a megállapodás érvénytelen, s így az erre hivatkozó hazai CEU-törvény is az lehet – olvasható a Tűzfalcsoport blogbejegyzésében.
Se dátum, se helyszín nincs azon a közös nyilatkozaton, amelyet Medgyessy Péter akkori kormányfő és New York állam korábbi kormányzója, George E. Pataki írt alá még 2004-ben a Central European University (CEU) és a Közép-Európai Egyetem (KEE) közös működésének megteremtéséről – hívta föl rá a figyelmet a Tűzfalcsoport blogoldala. Ugyanakkor ez a megállapodás szolgált szakmai háttérként a CEU állami elismeréséről szóló 2004. évi LXI. törvényhez, amely nyomán a KEE a 2005-ös felsőoktatási törvénybe is bekerült. A 2004-es törvény úgy fogalmaz:
Az Országgyűlés a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, valamint New York állam kormányzója által 2004. április hó 5. napján kiadott közös nyilatkozatban foglalt célok megvalósítása érdekében [alkot törvényt]
Mindez azt jelentheti, hogy a dátum és a helyszín hiánya miatt a Magyarország és New York állam kormányzója közti megállapodás érvénytelen lehet – már amennyiben elfogadjuk azt a jogi érvelést, amelyet Lattmann Tamás alkotmányjogász alkalmazott a felsőoktatási törvény áprilisi módosítása kapcsán.
Emlékezetes, most áprilisban Lattmann arra hivatkozva támadta a módosítást, hogy a törvényjavaslat előterjesztésének dátumaként nem az az időpont szerepelt, amikor azt az előterjesztő, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes aláírta. Az alkotmányjogász azt állította: mivel a levél szerinte nem hiteles, ezért a sürgősségi eljárás, így az elfogadott törvény is érvénytelen, amelyet az Alkotmánybíróságnak így alkotmányellenesnek kell minősítenie. Ezzel szemben a Miniszterelnökség úgy reagált: az ügyirat kelteként nem az aláírást, hanem a benyújtás napját tüntették fel, amit semmilyen jogszabály nem zár ki.
A Lattmann-féle logikát követve mindenesetre egy érvénytelen megállapodás alapján megszavazott törvény is érvénytelen. A Tűzfalcsoport blog azt azért megjegyezte: szakértőjük a maga részéről nem ért egyet Lattmann Tamás érvelésével, ám amennyiben az igaz, akkor ezen logika mentén a CEU és a KEE közös működését megalapozó jogszabály is érvénytelen.
Forrás: Tűzfalcsoport.blogstar.hu. Vezető kép: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS