Minden, a romagyilkosságokkal összefüggésben a polgári és katonai titkosszolgálatoknál, valamint a rendőrségnél keletkezett iratba betekinthet az a különleges nyomozó csoport, amelynek két héttel ezelőtti megalakítását a belügyminiszter jelentette be – derült ki abból az interjúból, amelyet a Magyar Nemzet munkatársa készített Pintér Sándorral.
A csoport két hete kezdte meg tevékenységét, abba minden érintett szervezet delegálta munkatársait, a csapat tevékenységét a Terrorelhárítási Központ koordinálja.
A belügyi tárca vezetője azt mondta: a nyilvánosság a munka befejezése után teljes terjedelmében megismerheti a részleteket.
A romagyilkosságok ügyében keletkezett minősített iratokkal összefüggésben azt mondta: szigorúan titkos iratokról van szó, amelyek tartalmazzák a felderítés folyamatát, véleményezik az elvégzett munka szakszerűségét. Hozzátette: a nemzetbiztonsági bizottság előtt már beszámoltak ezeknek az iratoknak a tartalmáról. A miniszter szerint a kormány megvizsgálta, hogy sért-e nemzetpolitikai érdekeket, ha az említett dokumentumok teljes terjedelemben nyilvánosságra kerülnek. Olyan döntés született, hogy a nyilvánosságra hozással ilyen érdekek nem sérülnek. A nemzetbiztonsági érdekek szempontjából pedig a titokgazdának, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójának kell döntenie – tette hozzá.
A Magyar Nemzet értesülése szerint ugyanakkor a közelmúltban külön nyomozó csoport alakult, amely feltárja a szolgálatok berkein belül elkövetett hibákat.
“A miniszterelnök úr kormányülésen döntött úgy, hogy nemcsak a szigorúan titkos iratok minősítését kell felülvizsgálni, hanem minden olyan dokumentumot át kell tekinteni, ami ebben az ügyben bármely hatóságnál vagy szervezetnél keletkezett. Ennek elvégzésére a Belügyminisztériumot, illetőleg a hatáskörébe tartozó szervezeteket jelölte ki. A munka irányításával engem bízott meg, azzal a kiegészítéssel, hogy az összes érintett szervezet, így a Honvédelmi Minisztérium irányítása alatt álló katonai elhárítás is átadja a megfelelő információkat. Nem kifejezetten nyomozó csoportról van szó, hanem egy olyan értékelő-elemző csapatról, amelynek lehetősége van arra, hogy a titkos információkat és a nyílt eljárásban keletkezett adatokat, azok keletkezési helyétől függetlenül áttekintse. Reményeink szerint mindez néhány újdonsággal szolgálhat” – mondta el Swendt Pálnak a belügyminiszter.
Forrás: mno.hu
Fotó: Székelyhidi Balázs/Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS