Növekszik a folyósított szociális támogatások összege Ausztriában, mert a jövőben több lesz a pozitívan elbírált menedékkérelem, amelyekkel igényt tarthatnak a juttatásokra – írta hétfőn a Der Standard című osztrák lap az osztrák parlament költségvetési bizottságának jelentésére hivatkozva.
A bizottság megállapította, hogy a korábban bejelentettekhez képest már most nagyobb a menekültekre fordítandó kiadások összege Ausztriában. Korábban a pénzügyminisztérium 1,7 milliárd euró költséggel számolt, azonban a bizottság megállapítása szerint kétmilliárd euró feletti kiadásra kell számítani. Tavaly 1,8, tavalyelőtt 1, 2014-ben félmilliárd euró volt a menekültügyi kiadás. A bizottság indoklása szerint a pénzügyi tárca a hadsereg támogató bevetéseinek, a bírósági eljárásoknak és a családtámogatásoknak a terheit nem számolta hozzá az éves összeghez. A menekülteknek folyósított családtámogatási hozzájárulás 2015-höz viszonyítva idén megduplázódott, 434 millió eurót utalnak erre a célra. A menekültekkel foglalkozó hatóságok és bíróságok költségei is megnövekedtek, az osztrák menekültügyi hivatal (BFA) éves költségvetése 2017-ben 964 millió eurót tesz ki, amely több mint kétszerese a 2014-esnek.
A Der Standard megállapítása szerint a kiadások tovább növekedhetnek, amennyiben még több kérelmet fogadnak el az osztrák hatóságok. A parlament költségvetési bizottsága szerint a menekültügyi költségek 2019-ben kezdenek el csökkenni. A lap a szociális ügyi minisztérium számaira hivatkozva ismertette továbbá azt is, hogy a szociális támogatásban részesülők valamivel több mint egyharmada tudna elhelyezkedni az osztrák munkaerőpiacon. Eszerint 2016 októberében nagyjából 220 ezren részesültek támogatásban, 64 százalékuk tartozott a keresőképes korosztályhoz. E csoport 41 százaléka azonban rokkantnyugdíjas, beteg vagy hozzátartozójának ápolásával foglalkozó volt.
A múlt héten bemutatott integrációs jelentés szerint 2016-ban feleannyi menekült akart Ausztriában maradni, mint egy évvel korábban, mégis továbbra is az átlagosnál több menedékkérelem érkezik az osztrák hatóságokhoz. Míg 2005-ben 22 ezer, 2010-ben 11 ezer és 2014-ben 28 ezer, addig 2015-ben mintegy 90 ezer menedékkérelmi eljárást adtak be Ausztriában. A tavaly benyújtott több mint 42 ezer menedékkérelem közül csaknem 22 ezret bíráltak el pozitívan. Elsősorban Afganisztánból, Szíriából, valamint Irakból származók akartak az országban maradni.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS