Büntetőeljárást folytat a rendőrség a BKK e-jegyrendszerének feltörése, háromezer felhasználó adatainak ellopása, valamint hűtlen kezelés miatt. Ezzel egy időben operatív nyomozás zajlik azért, mert napokig túlterhelték a közlekedésszervező cég számítógépes hálózatát. A BKK Mol Bubi rendszeréből kiszivárgott felhasználói adatok miatt még nem indult nyílt nyomozás, az adatvédelmi hatóság azonban ezt az ügyet is vizsgálja.
A folyamatokat elindító, a közvélemény előtt – tévesen – „etikus” hekkerként emlegetett 18 éves vidéki fiatalember ellen információs rendszer vagy adat megsértése bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folyik nyomozás. A másik két nyílt büntetőeljárás állampolgári feljelentésre indult, mindkettő ismeretlen tettes ellen. A hűtlen kezelés gyanúja miatt tett feljelentés az „etikus” hekker tettéből indult ki, mivel az e-jegyrendszer fejlesztési hibái miatt kár érte a BKK-t. A rendőrök azt vizsgálják, hogy ki a felelős a biztonsági hiányosságok elhárításának elmaradásáért.
Személyes adattal való visszaélés miatt is nyílt nyomozás indult, miután a 24.hu átadott egy több mint háromezer adatból álló, hozzájuk beérkezett listát a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak. Ezeket az adatokat egy hekker juttatta el a portálhoz, aki állítása szerint az 50 forintért bérletet vásárló, „etikus hekkerként” emlegetett fiatal előállítása és meggyanúsítása hírére támadta meg az e-jegyrendszert, és feltörve azt, több mint ötezer felhasználó személyhez köthető adatát lopta el. Ebben a nyomozásban egyértelműen a rendszert feltörő és az adatokat eltulajdonító ismeretlen hekker a célpont.
Az ügyek szempontjából fontos, hogy a 18 éves gyanúsított a Magyar Idők által megszólaltatott szakértő szerint nem végzett szigorúan vett hekkertevékenységet, mivel nem tört fel kódot, nem szerzett meg kényes adatokat, hanem böngészőparamétert módosított. A fiatal a BKK a T-Systems Magyarország által fejlesztett e-jegyrendszerének egyik hibájára jött rá, 50 forintra módosította a havi e-bérlet árát, amit a rendszerhiba miatt jóvá is hagyott a program. A hibát azonnal jelezte a BKK-nak, igaz, egy olyan e-mail-címen, amit nem levelezésre használ a cég, majd meg sem várva a reakciót, értesítette az Index.hu-t a történtekről. A sztori 22 perccel később már olvasható volt a portálon. A fiatal súlyos börtönbüntetést is kaphat. Nem írhatta volna át a bérlet árát, majd a hiba kijavítása előtt nem hozhatta volna nyilvánosságra a történetet, mert ezzel lehetőséget adott másoknak is a hiányosság kiaknázására. Az egyelőre nem nyilvános adat, hogy tettével mennyi kárt okozott a BKK-nak.
Keresik az „etikus hekker” bosszúhadjáratot indított kollégáit is
A nyílt nyomozások mellett operatív – titkos – munka is folyik. A 18 éves fiatal előállításának hírére először a BKK Facebook-oldalát bénították le a tömegesen odalátogatók, majd előbb az e-jegyrendszert, azután pedig a BKK és a T-Systems honlapját érte túlterheléses támadássorozat, a rendszer 72 órára összeomlott. A nagy sávszélességet és számítási kapacitást igénylő, célzott és szervezett támadássorozat komoly anyagi és humán ráfordítást igényelt. Tarlós István főpolgármester a támadássorozat bekerülési összegét 300 millió forintra tette.
A túlterheléses támadás elkövetői ellen még nem folyik nyílt nyomozás, hanem ugyanúgy operatív eszközökkel keresik őket, mint a BKK másik rendszere, a budapesti kerékpáros közösségi közlekedési rendszer, közkeletű nevén a Mol-Bubi számítógépes rendszerének feltörőjét, aki több mint ötezer felhasználó adataihoz jutott hozzá, majd azokat a 24.hu-nak küldte meg. A portál az adatvédelmi hatósághoz juttatta el a lopott adatokat. Ezt követően Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos hatósági eljárást indított a BKK-nál történt támadások miatt. A hatóság elsősorban azt vizsgálja, hogy a BKK és a T-Systems Magyarország teljesítette-e az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényben szereplő kötelezettségeket, különösen az informatikai rendszerekkel összefüggésben az adatbiztonsági követelményeket. Felelősség megállapítása esetén azonban mindössze 20 millió forint büntetést tudnak kiróni.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS