Balás-Piri László és Regéczy-Nagy László kapta idén a Petőfi-díjat a közép-európai népek szabadságáért kifejtett tevékenysége elismeréseként. A díjat a Terror Háza Múzeumban tartott hétfő délutáni ünnepségen adta át Hernádi Zsolt a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója. Az eseményen köszöntőt mondott Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az elismerések hétfői átadásán a budapesti Terror Háza múzeumban arról beszélt, milyen nehéz lehetett a forradalmároknak évtizedeken keresztül hősnek maradni.
Balás-Piri László ’56 október 23-án a déli határszélen egy kis faluban tartózkodott, nagyapja halálos ágyánál, de a forradalom hírére egy marhavagonban, az élő szállítmánnyal együtt a fővárosba sietett. Belépett az egyetemi nemzetőrségbe. November 4-én letették fegyvereiket, de egy kisebb csoporttal folytatta a harcot. 1957 őszén a forradalom első évfordulójára megszerkesztette az „Emlékezzünk a forradalom halottaira” kezdetű röplapot, amiért végül őrizetbe vették. Két év 6 hónap szabadságvesztésre ítélték. 1960-ban szabadult, de 1978-ig megfigyelés alatt tartották. Balás-Piri László a Történelmi Igazságtétel Bizottság alelnöke, az 1956 Alapítvány kurátora és 1999-től a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány elnöke.
Regéczy-Nagy László az ’50-es évek elején a brit nagykövet sofőrje volt. Ravasz László református püspökön keresztül ismerkedett meg Bibó Istvánnal, akinek egy memorandumát elvitte az angol követnek. Később összekötő lett Bibó, Göncz Árpád és a követ között. 1957. június 19-én tartóztatták le. A Nagy Imre perben tanúként szerepelt, a Bibó István elleni eljárásban harmadrendű vádlottként 15 év börtönre ítélték. Az 1963-as általános amnesztiából kimaradt, végül U Thant ENSZ főtitkár látogatás előtt szabadlábra helyezték.
A Petőfi-díjat a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány 2009-ben, a sopronpusztai piknik huszadik évfordulóján hozta létre. A díjat elsőként Tőkés László kapta meg, Gabriel Andreescuval egyetemben. A Petőfi-díj akkori átadásán Schmidt Mária hősnek nevezte a romániai forradalom két szimbolikus alakját, olyan történelmi személyiségeknek, akik eredményesen harcoltak a közép-európai népek szabadságáért. Románia budapesti nagykövete hazája nevében mondott köszönetet Tőkésnek és Andreescunak, hogy a romániai forradalom idején példát mutattak tisztességből és emberségből.
Forrás: PestiSrácok.hu/hirado.hu, fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS