Egy tizenhárom évvel ezelőtti gyilkossági ügyet derített fel a Petőfi Attila vezérőrnagy által vezetett, kiemelt emberölési ügyekkel foglalkozó gyilkossági csoport. Noha több száz tanút és rengeteg szakértőt is meghallgatott a rendőrség annak idején, mégis eredménytelenül zárult akkor a nyomozás. Az ORFK főosztályvezetője szerint áttörést az ügyben a bűnügyi technika fejlődésének köszönhetően, illetve a nyomozati iratok újraértékelésével értek el a rendőrök.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Sajtótájékoztatón számolt be a most felderített “döglött ügyről” Balogh Barnabás, a korábban eljárást folytató Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi főkapitány-helyettese. Hangsúlyozta, hogy 2002 október 5-én a Kántorjánosiban egy 81 éves nőt otthonában holtan találtak, és noha annak idején több száz tanút és rengeteg szakértőt hallgattak meg, a nyomozás nem vezetett eredményre, emiatt 2004-ben felfüggesztették az eljárást. Beszélt arról is, hogy annak ellenére sem kaptak érdemi információt, hogy egymillió forintos nyomravezetői díjat tűztek ki. Balogh Barnabás elmondta még, hogy a 2000-es évek elején több emberölés is történt a településen, majd példaként megemlítette, hogy 2001-ben egy házaspárt öltek meg, de 2012-ben végül elfogták a tettest. A főkapitány-helyettes szerint ez is inspirálta a rendőrséget arra, hogy a 2002 októberében elkövetett gyilkosság aktáját is újra elővegyék.
Brutálisan végzett áldozatával
Petőfi Attila, az Országos Rendőr-főkapitányságon működő Kiemelt Életellenes Ügyeket Felderítő Főosztály vezetője közölte, miután az egysége átvette a nyomozást, a 2300 lakosú településen öt emberre szűkítették a lehetséges elkövetők körét és közöttük találták meg a gyanúsítottat, R. J.-t, akinek bűnösségét genetikai vizsgálat is igazolta. A férfi a kihallgatása során elmondta, hogy italozott, majd hazafelé tartva beugrott a nő kerítésén, az asszonyt megerőszakolta, majd addig bántalmazta, míg az idős nő életét vesztette. Mindezek alapján a most 54 éves férfit aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel gyanúsították meg.
Úrjaértékelték a bizonyítékokat
A vezérőrnagy a sajtótájékoztató elején szólt néhány szót az általa vezetett osztály feladatairól is, kiemelve, hogy az egység elemző-értékelő munkát, illetve titkos nyomozást is végez, majd hangsúlyozta, hogy noha az idő múlása sokszor megnehezíti a munkájukat, azonban bizonyos esetekben ez kifejezetten segítheti a nyomozásokat. A főosztályvezető példaként azt említette, hogy hosszú idő után az emberi kapcsolatok megváltoznak, bűntársakból riválisok, barátokból ellenségek válhatnak. A Nemzeti Nyomozó Iroda korábbi vezetője a PestiSrácok.hu-nak arra a kérdésére, hogy ebben az esetben is ez történt-e, nemmel válaszolt, szerinte az eredményes felderítés részben a bűnügyi technika fejlődésének, továbbá annak köszönhető, hogy az eddig rendelkezésre álló nyomozati iratokat újraelemezték. Kérdésre elmondta azt is, hogy korábban is rögzítettek több embertől DNS-t, de az elkövetőtől akkor még nem vettek mintát.
Tovább nyomoznak a soroksári gyilkosság ügyében
Figyelemre méltó, hogy a Petőfi Attila vezette főosztály nyomoz a soroksári gyilkosság ügyében is. Portálunk ezzel az üggyel kapcsolatban is szeretett volna feltenni kérdéseket, erre azonban nem volt lehetőség a sajtótájékoztatón. A rendőrség legutóbbi tájékoztatása szerint egyébként továbbra is ismeretlen tettes ellen zajlik a nyomozás, melynek határidejét legutóbb jövő január végéig hosszabbította meg az ügyészség. Érdemes azt is megemlíteni, hogy az ORFK-n működő Kiemelt Életellenes Ügyeket Felderítő Főosztály tett pontot a Balla-gyilkosság ügyének végére is, amelyben egy héttel ezelőtt emelt vádat a Fővárosi Főügyészség. A gyilkosság aktáit 2013. november 25-én porolták le újra, miután az áldozat fiát jogerősen is felmentette a Debreceni Ítélőtábla. Bő egy év múlva pedig a korábbi és a később beszerzett tárgyi és személyi bizonyítékok alapján 2015. február 10-én nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt D. Lajost gyanúsítottként hallgatták ki a nyomozók. Emlékezetes, hogy a debreceni férfi már a nyomozás korai szakaszában is látókörbe került, ráadásul kétszer magára is vállalta a gyilkosságot, ám később a beismerő vallomásait visszavonta, és mivel más bizonyíték nem szólt ellene, a nyomozók ezt a szálat tovább nem vizsgálták. Azt a Népszabadság írta meg elsőként, hogy egy új DNS-mintavételi eljárásnak köszönhetően sikerült D. Lajos anyagmaradványait kimutatni azon a pokrócon, amelyen Balla Irma holtteste feküdt. Úgy tudjuk, a férfi bűnösségét a DNS minta mellett több más egyéb bizonyíték is alátámasztja.
Címlapfotó: police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS