Az Európai Bizottság beavatkozást javasol az európai energiapiacokon a közelmúltban bekövetkezett áremelkedések kezelése érdekében – erről egy tegnap megjelent sajtóközleményükben írnak. A bizottság négy javaslattal állt elő, amiben a többi között az szerepel, hogy a tagországoknak jövő március végéig tíz százalékkal kell csökkenteniük a villamosenergia-keresletüket.
Az Európai Bizottság (EB) rendkívüli intézkedéseket javasol a villamosenergia-kereslet mérséklésére, melyek révén csökkenhetnek a fogyasztókra háruló energiaköltségek. Ezenfelül javaslatot tesz arra vonatkozóan is, hogy miképpen lehetne az energiaágazat többletbevételeit a végső fogyasztók javára felhasználni – olvasható az EB honlapjára szerda este felkerült sajtóközleményben.
A Bizottság beavatkozást javasol az európai energiapiacokon a közelmúltban bekövetkezett áremelkedések kezelése érdekében. Az unióban érezteti a hatását, hogy jelentősen megbillent az energiakereslet és -kínálat közötti egyensúly, ami nagyrészt annak tudható be, hogy Oroszország továbbra is fegyverként használja az energiaforrásait – olvasható a közleményben.
Az Európai Bizottság négy intézkedésekre tesz javaslatot:
- A kereslet csökkenése: a Bizottság azt javasolja, hogy azon nappali órák esetében, amikor az energiafogyasztás a legdrágább, és a gáztüzelésen alapuló villamosenergia-termelés jelentősen kihat az árra, egy legalább 5%-os kötelező csökkentés lépjen életbe bizonyos csúcsidőszakokban. A Bizottság javaslata kiterjed arra is, hogy a tagállamok 2023. március 31-ig legalább 10%-kal csökkentsék teljes villamosenergia-keresletüket.
- A Bizottság az „inframarginális” villamosenergia-termelők, nevezetesen az alacsonyabb költségű technológiákat alkalmazó termelők bevételének ideiglenes korlátozására is javaslatot tesz. Idetartoznak például a megújuló energiaforrásokat, a nukleáris energiát és a lignitet használó termelők, amelyek a „marginális” termelők által meghatározott drágább árszint alatti áron táplálnak villamos energiát a hálózatba.
- A Bizottság javastatot tesz egy ideiglenes szolidaritási hozzájárulásra is az olaj-, gáz-, szén- és finomítói ágazatokban végzett tevékenységekből származó olyan többletnyereség után, amelyre nem terjed ki az inframarginális bevételi korlát.
- A villamosenergia-piaci szabályozás terén javasolt további beavatkozás keretében a Bizottság azt is javasolja, hogy a fogyasztók támogatása érdekében bővítsék a rendelkezésre álló energiaár-eszköztárat. A javaslat első alkalommal tenne lehetővé költségszint alatti, szabályozott villamosenergia-árakat, és a szabályozott árakat a kis- és középvállalkozásokra is kiterjesztené.
A közleményből az is kiderül, hogy a Bizottság más eszközökkel is törekedni fog arra, hogy csökkentse az európai fogyasztókat és az ipart terhelő árakat, és enyhítse a piacra nehezedő nyomást.
Forrás: Mandiner, fotó: MTI
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS