
Hazai hatósági vizsgálatok igazolják, a multinacionális élelmiszergyártók eltérő minőségű termékekkel látják el a nyugat-európai és a kelet-közép-európai régió boltjait – írta a Magyar Idők. A huszonnégy megvizsgált termékek alapján egyértelműen kijelenthető, az osztrákok többet és jobb minőségűt kapnak a magyaroknál a pénzükért.
Korábban a szlovák agrártárca hívta fel a figyelmet, hogy azonos márkájú termékből silányabb minőségű kapható a szlovák boltokban, mint a szomszédos Ausztriában. A Magyar Idők érdeklődésére a Földművelésügyi Minisztérium közölte, hazánkban is végeztek ilyen jellegű vizsgálatot, hasonló eredménnyel. A portál arról ír, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nemrég 24-féle azonos, vagy nagyon hasonló termékmintát hasonlított össze érzékszervi tulajdonságaik, összetételük és a jelölésük alapján. Az édesipari termékek közül a közismert márkájú csokoládék mindenhol ugyanolyan minőségben kaphatók, de például a Nutella mogyorókrémnek az állaga mutatott eltérést: a magyarországi minta kevésbé volt lágy és jól kidolgozott az osztrákhoz képest, a marcipánnal töltött Ritter Sport étcsokoládéban pedig a magyar változatnál – azonos cukor- és zsírtartalom mellett – az étcsokoládé burok nehezebben olvadt.
A Coca-Cola esetében is szembeötlő különbségeket találtak, a hazai változat illata kevésbé telt, kevésbé összetett az osztrákhoz képest, ami a felhasznált aromák minőségének különbségből eredhet. A magyar Coca-Cola cukortartalma kicsit magasabb is, ráadásul az osztrák verzióval ellentétben olcsóbb, kukoricaalapú édesítő felhasználásával készült. A Nesquick kakaópor magyar változatának illatában és ízében a kakaós jelleg gyengébb, főként az édes íz dominál, míg az osztrák mintát a harmonikusabb, intenzívebb kakaós illat, telt kakaós-csokis íz jellemzi.
A tejtermékek esetén – Paula puding, Landliebe tejberizs, Actimel joghurt ital – érzékszervi tulajdonságainak mérlege is egyértelműen az osztrák minták felé billen. A magyar puding hígabb, az édes íz dominál, a kakaós-vaníliás íz gyenge. A legszembetűnőbb különbség mégis az instant leveseknél figyelhető meg. A Nébih kétféle Knorr porkeveréket vizsgált, de az azonos megnevezés ellenére sem sikerült igazolni, hogy két egyforma levesporról lenne szó. A Knorr marhahúsleves kagylótésztával és húsgombóccal megnevezésű termék csomagjában a magyar vásárló 48 gramm, míg az osztrák fogyasztó 60 gramm levesport kap a pénzéért, ráadásul több húsgombóccal és tésztával. A Knorr Fix Carbonara spagettialap magyar változatában nincsen sajt, míg az osztrákban háromféle is akad.
Az eset miatt a magyar hatóságok a kelet-európai országok összefogását hangsúlyozzák, de a jogo környezet kedvezőtlensége miatt a vásárlói tudatosság fontosságát is hangsúlyozzák.
Forrás: MagyarIdők.hu; fotó:
khm
2017-02-16 at 15:40
Nagyon ritkán vásárolok multinál.
Amit lehet,azt a piacon a termelőtől.
Károly
2017-02-16 at 13:01
Beérett a multiknak a rendszerváltás utáni, átverésük.
Emlékszünk: privatitáció, kárpótlás volt a kezdet.
Köszönet Sólyom László vétójának. (nemzetellenességének stb stb.)
Jóétvágyat kiívánunk, a multik szemetét befogadó s…………nyalóinak, kiemelten Sólyom Lászlónak.
A piszkot, a szennyet, megint a jelenlegi Kormánynak kell eltakarítani, ezzel is hátráltatva érdemi, munkájukat.
Aladin
2017-02-16 at 11:42
Nem engedném, hogy behozzák az országba a sok silányt, egyék meg a németek meg a többiek. Lassan lassan már kezd teher lenni az EU. Tudom a baloldali kérdést, de a “támogatási pénz az jó” de ez nem igy van, elöször is mi is fizetünk be, második mint ebben a fenti esetben muszály , hogy átvegyük a selejtet és nem tudjuk a saját áruinkat országunkban eladni, apadna a munkanélküliség ha mi termelnénk, azaz több adot tudnánk fizetni az államnak, jobb volna a gazdaságnak. Három, nem fizetnek vámot, veszit az ország, muszály a selejtet beengedni és még sok más más. Ha összeszámoljuk ca. egálban vagyunk, nem kell hasraesni az EU. pénztöl. A németek jól járnak és szivesen fizetnek az EU.-n keresztül Magyarországna és a többi keleti országoknak, mert igy rákényszerülünk az árujuk beengedésére országunkba.
Anna
2017-02-16 at 09:24
Ide mindenből a “fapadost” szállítják. A magára, külsőleg nagyon adó Svájc például minősíthetetlenül rossz nescafét küld ide, az ott gyártotthoz képest.
laja71
2017-02-16 at 08:54
Jó reggelt minőségvadászok! Ez a kezdetektől így van! Aki járt külföldön minden esetben szembesülhetett ezzel a ténnyel!