Szombaton, ezer méter mélyen rosszul lett egy 40 éves amerikai barlangkutató Törökországban – számol be a Magyar Nemzet. A leggyorsabban mobilizálható egészségügyi csapat, ami ilyen extrém mélységbe képes lejutni és dolgozni is, a Magyar Barlangi Mentőszolgálaté, ezért vasárnap délután négyfős csapat indult Törökországba. A sérülthöz vezető út a barlang bejáratától közel egész napos, folyamatos mozgást igényel, kötélpályákon és nehéz barlangi terepen, sokszor vizes járatokban kell haladni.
Mint írták, szeptember 2-án, szombaton késő este telefonos segítségkérés érkezett a Magyar Barlangi Mentőszolgálathoz. A Törökország déli részén nyíló Morca-barlangot kutató nemzetközi expedíción rosszul lett egy 40 éves amerikai barlangkutató − gyomor-bélrendszeri vérzése nem csillapodik, állapota egyre romló tendenciát mutat, és a bejelentés érkezésekor egyértelműen képtelen arra, hogy önerőből elhagyja a mintegy ezer méter mélyen levő föld alatti táborhelyet. A kiutazó csoport fő feladata, hogy a beteg szakszerű vizsgálatát elvégezze, állapotát felmérje, első ellátását megkezdje.
A mentőcsoport szakmai munkáját intenzív terápiás szakorvosunk vezeti, a csoport diagnosztikai eszközöket és olyan terápiás eszközöket visz a sérült mellé, ami a súlyos, életveszéllyel fenyegető helyzetben szükséges lehet az első ellátáshoz. Munkájukat nehezíti, hogy az amerikai barlangkutató extrém mélységben várja a segítséget. A beteghez vezető út a barlang bejáratától közel egész napos, folyamatos mozgást igényel, kötélpályákon és nehéz barlangi terepen, sokszor vizes járatokban. Előre kalkulálható nehézség lesz az is, hogy az ellátást megkezdő magyar mentőcsapat a sérülthöz érkezve kb. 48 órája lesz folyamatosan talpon, és igazi munkáját ekkor tudja megkezdeni.
Mind a Magyar Barlangi Mentőszolgálat, mind az ECRA többi tagszervezete, köztük olasz, bolgár barlangi mentőkkel indulásra készen állnak, helyszínre indulásukról a következő órákban befutó hírek fényében születik döntés. Az orvosi segítségre szoruló barlangkutató magasan képzett barlangász, és maga is barlangi mentő. A világ számos karsztos területén vett részt barlangkutató akciókban, évek óta tagja magyar expedícióknak is Montenegróban. Barlangkutató tevékenységén kívül az ECRA orvosi bizottságának titkára és az USA barlangi mentő szervezeteinek oktatója is.
Forrás és képek: Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS