Óriási változáson ment keresztül 2010 óta az adórendszer, a személyi jövedelemadó szabályainak megváltoztatásával 2011 óta több, mint 4500 milliárd forint maradhatott a lakosságnál és a családoknál – mondta Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Időknek.
A lap hétfői számában a munkabér után fizetendő közterhekről elmondta: a vállalkozások adójának csökkentését tavaly kezdte meg a kormány, a hatéves tehermérséklő program összesen 1500 milliárd forintot hagyhat a vállalkozásoknál azért, hogy a magyarországi fizetések közeledjenek a nyugat-európai juttatásokhoz.
Tállai András kifejtette, az adócsökkentés egyszerre segítheti például a gyermekek felnevelését, a családok anyagi helyzetének rendezését és a megtakarítások növelését.
A kormány 2016-ban hat évre szóló bérmegállapodást írt alá a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel. Ennek lényege, hogy ha a munkáltatók évről évre nagymértékben emelik a dolgozók fizetését, akkor adócsökkentésben részesülnek.
Hozzátette: ha a hatéves egyezséget minden szereplő be tudja tartani, akkor az adó kulcsa 2022-ben 11,5 százalékra csökkenhet. A miniszterhelyettes rögzítette: ilyen horderejű céges adócsökkentésre idehaza még nem volt példa, a munkaadók összességében 1500 milliárdos megtakarítással számolhatnának. A tehermérséklés pedig jórészt egyetlen fő célt, a bérek felzárkóztatását szolgálja.
Hozzátette, a kormány 2010 óta több fontos intézkedést is hozott a bérek emeléséért. Ma már a közszféra számos területén életpályamodellek határozzák meg a fizetések növekedését, a minimálbér majdnem a duplájára ugrott, ami a legalacsonyabb keresetűeknek kedvez, azt pedig vaskos adócsökkentéssel támogatja a kormány, hogy a versenyszféra bérei megközelítsék a nyugati fizetéseket – közölte.
Forrás: Magyar Idők, MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS