A CIA arra bátorítja a kiábrándult, elégedetlen oroszokat, hogy a darkneten keresztül vegyük fel velük a kapcsolatot. A hírszerzés a hivatalos Facebook-oldalán keresztül adott orosz nyelvű utasításokat arra, hogy azok lépjenek velük kapcsolatba, akik elégedetlenek az ország vezetésével, nem támogatják az ukrajnai háborút és ezenfelül esetleg még valamilyen fontos információjuk is van az ügynökségnek.
Azok, akik nem értenek egyet az invázióval, Facebookon vagy Instagramon felvehetik a kapcsolatot a CIA-val. Ezzel kapcsolatban orosz nyelven már leírást is biztosítottak, ami segíthetnek azon oroszoknak, akiknek elegük van a jelenlegi helyzetből. Ez a toborzás normális esetben teljesen titokban, konspiratív körülmények között zajlik, pontosan azért, hogy az adott ország titkosszolgálatai − amelyeknek feladata a külföldi hírszerzők megfigyelése, korlátozása, elfogása − ne szerezzenek tudomást erről. Éppen ezért példátlan, hogy a CIA ilyen nyíltan próbál információkhoz jutni, valamint potenciális új hírszerzőket beszervezni, ugyanis ez komoly veszélybe sodorhatja a jelentkezőket. Az amerikai hírszerzési ügynökség Instagram-oldalán hétfőn közzétett bejegyzésben részletesen leírják a biztonságos kapcsolatfelvételhez szükséges lépéseket.
Ne az otthoni vagy munkahelyi számítógépről próbáljanak meg elérni minket
− áll az útmutatóban, amely kitér arra is, hogy a hagyományos böngészők helyett olyanokat használjanak, amelyek lehetővé teszik az anonim internetezést. Emellett az úgynevezett virtuális magánhálózatok (VPN) használatát javasolják, amelyek segítségével az adatforgalom nem az internetszolgáltató által kiépített, hanem egy titkosított, biztonságos csatornán zajlik; ezáltal nem lehet lenyomozni, hogy ki és honnan csatlakozik. Akik ezen feltételek megléte mellett kapcsolatba szeretnének lépni a CIA-val, azoknak meg kell adniuk teljes nevüket, munkahelyüket és beosztásukat, valamint azt, hogy milyen információval tudnak szolgálni az amerikai hírszerzésnek. Az, hogy a CIA ilyen módszerhez folyamodott, azt feltételezi, hogy az utóbbi időszakban megnövekedett azon oroszok száma, akik információkat szerettek volna megosztani az amerikai hírszerzéssel − írja a The Washington Post alapján a Magyar Nemzet.
Ezekben az időkben fontos olyan alternatívát kínálni, ami biztonságosabb, mint besétálni az amerikai nagykövetségre vagy leszólítani egy amerikait az utcán
− fogalmazott John Sipher nyugalmazott amerikai hírszerzési tiszt. A lap megkeresésére a CIA szóvivője elmondta: szerintük az ügynökség missziója követeli meg, hogy biztosítsák az embereknek a biztonságos kapcsolatfelvételt a világ bármely pontjáról. Annak a veszélye ugyanakkor, hogy a jelentkezők ezen biztonsági intézkedések mellett is lebuknak, még mindig magas.
Nagyon óvatosnak kell lenni, hiszen az orosz titkosszolgálat ezek után különösen figyelni fogja a gyanús embereket
− mutatott rá Dan Hoffman, aki a CIA hírszerzőjeként dolgozott Moszkvában.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Shutterstock
Facebook
Twitter
YouTube
RSS