A minden korábbinál magasabb várható vízszint miatt fél méterrel magasabbra építik a gátak tetejét a fővárosban, amelyek így 9,5 méteresek lesznek. A Duna várhatóan kedden tetőzik Budapesten – jelentette be Pesti Imre, a fővárosi védelmi bizottság elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján. A legfrissebb előrejelzések szerint a Duna hétfő helyett csak kedden fog tetőzni Budapesten. Az ártereken élőknek péntek délig kell felkészülniük az esetleges kitelepítésekre.
Pesti Imre azt is elmondta, hogy a főváros valamennyi árterületén elrendelték a kiürítést. Ez azt jelenti, hogy az itt élőknek pénteken déli 12 óráig kell felkészülniük a kiürítésre, ezután pedig készenlétben kell állniuk arra, hogy elhagyják lakhelyüket, ha a víz eléri otthonaikat. Ez különösen a budafoki Horgász szigeten élőket érinti.
A kiürített Margitszigeten a gátak 70 százaléka készült eddig el. A Római-part árteréből eddig 15 családot költöztettek ki, de szükség esetén további családoknak is el kell hagyniuk otthonaikat. Az V. kerületben vizsgálják a hajók működését, az ottani kereskedelmi tevékenységet pedig beszüntették.
A Római-parton eddig 18 ezer homokzsákot helyeztek ki, további 45 ezer zsákot pedig megtöltöttek. Így biztosítva lesz az Aranyhegyi-patak és a gázgyár környékének védelme is.
A fővárosban jelenleg 600-700 ember dolgozik a gátakon és a védművek megerősítésén. A védelmi bizottság elnöke köszönetet mondott a honvédség, a katasztrófavédelem, a polgárőrség, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Vöröskereszt munkatársainak és az önkénteseknek is. Hozzátette: egyelőre több emberre nincs szükség, de később még lehet.
Bús Balázs, Óbuda polgármestere elmondta: felkészültek arra, hogy veszély esetén Csillaghegyen 20 ezer, Békásmegyeren pedig 50 ezer embert kiköltöztessenek otthonaikból, ám véleménye szerint erre nem lesz szükség, mert a védvonalat meg tudják tartani.
Varga Ferenc, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője elmondta: szerdán felmérték az ártéren élők helyzetét, elsősorban azt, hogy kinek kell segítség egy esetleges kiürítéskor. Több mint másfél méterrel emelkedik még a vízszint – figyelmeztetett. Szükség esetén a rendőrség segítségével telepítik ki az ott élőket. Varga Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy péntek délután leáll az elektromos áramszolgáltatás az ártéren.
A fővárosi védművek építése során eddig 400 ezer homokzsákot és 4 ezer köbméter homokot használtak fel. A munkálatokat 4 homlokrakodó jármű, 15 billencs és 7 kisméretű markoló segíti. A fővárosban eddig több mint 100 ezer homokzsákot töltöttek meg. A Népszigetről szerdán 112 embert költöztettek ki.
További árvízi hírek:
– Akár 905 centiméteren is tetőzhet a Duna Budapestnél. Jelenleg csaknem kilencezren dolgoznak a gátakon, továbbá háromezer önkéntes is segít a védekezésben. 760 kilométeren van árvízi készültség az országban.
– Az ügyészségek – a rendőrséggel együttműködve – soron kívül járnak el az árvízzel kapcsolatban vagy annak helyszínén elkövetett, továbbá az árvízi védekezési, mentési munkákat akadályozó bűncselekmények esetén. A törvényi feltételek megléte esetén a bűncselekmény elkövetőjét azonnal bíróság elé fogják állítani.
– Szentendre polgármestere cáfolja a Pap-sziget erőszakos kiürítéséről szóló híreket: Nem igaz, hogy erőszakkal kényszerítették a katasztrófavédők vagy mások a Szentendréhez tartozó Pap-szigeten élőket csütörtökön otthonuk elhagyására. A meggyőzés hatására az emberek önként költöztek ki a hamarosan víz alá kerülő szigetről – közölte az Origo értesülésére reagálva a város polgármestere az MTI-vel. Az érintettek megértették, hogy életük védelméről van szó, ezért kiköltöztek, minden erőszak nélkül – tette hozzá a polgármester. Várhatóan a helyi református gimnázium biztosít helyet nekik.
– Baján a vártnál intenzívebb áradás miatt két szigetről mintegy nyolcvan embert kell kitelepíteni – mondta Baja polgármestere. Zsigó Róbert közölte, hajnalban Baja-Dunafürdőről negyven embert kellett kitelepíteni, a Nagy-Pandúr-sziget negyven lakójának pedig péntek reggel 8 óráig kell elhagyni lakhelyét. A lakosok kitelepítése után a nyári gátat egy helyen meg fogják gyengíteni azért, mert a lassú árasztás kevesebb kárt okoz, mint a hirtelen gátszakadás. A Baja belvárosához tartozó Petőfi-szigeten több kilométer hosszan ideiglenes védművet építenek, ez a polgármester tájékoztatása szerint péntekre elkészül. Nem lehet még pontosan tudni, mekkora vízállás várható Baja térségében, de a mostani adatok elemzése alapján nem elképzelhetetlen, hogy Bajánál magasabb szinten fog tetőzni a Duna, mint 1965-ben, amikor 976 centiméter volt a legmagasabb vízállás.
– Biztonságosak a gátak az almásfüzitői vörösiszap-tározónál – közölte Illés Zoltán , a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetügyért felelős államtitkára miután a helyszínen járt. A várható legnagyobb vízszinthez képest is jóval magasabbak a gátak, töltések az almásfüzitői vörösiszap-tározónál. A gátak állékonysága is jó – jelezte Illés Zoltán -, olyan nagy tömegűek, hogy azokat a víz nem tudja megmozgatni. Az államtitkár szombat estig 24 órás ügyeletet rendelt el a tározónál. Az államtitkár szerint veszély ebben az időszakban nincs, a gátak akár a jeges árnak is ellenállnának. Jelezte ugyanakkor, ha most kellene döntenie a tározó engedélyezéséről, akkor nem engedélyezné az építést.
– Néhány óra múlva körbezárhatja a Duna a Szentendrei-sziget északi csücskében fekvő Kisoroszit, a község várhatóan egy hétig lesz elzárva – hangzott el a település határában tartott sajtótájékoztatón. Kisorosziba csak csónakkal lehet majd bejutni, illetve légi úton lesz megközelíthető. Az árvízi védekezéshez a településen minden eszköz és ember rendelkezésre áll, az orvosi ellátástól kezdve az élelmiszerig. Az alapellátást naponta érkező hajóval oldják meg, de rendkívüli helyzetre a helikopteres szolgálat is készenlétben áll. Molnár Csaba megjegyezte: eddig két családot kellett kitelepíteni, további kitelepítésre nem számítanak. Kitért arra, hogy ezekben az órákban menekítenek ki egy lovardából harminc állatot.
– Budakalász környékén nem engedik be a Barát-patak medrébe az árvizet, ezzel megóvva az ott élők ingatlanjait, és megóvva a békásmegyerieket is. Fővárosi területen kellett kiépíteni azt a gátat, amely elzárja a vizet, és amely a szakemberek szerint tartani fogja a vízmennyiséget.
– Pest megye területén jelenleg a 2-es, a 12-es, valamint Visegrádnál a 11-es főút van lezárva. A 10-es főút Neszmély és Süttő közötti szakaszának lezárása miatt a vonatpótló autóbuszok sem tudnak közlekedni.
– Budapest Főváros Védelmi Bizottsága arra kéri az árvízi védekezésben szerepet vállaló önkénteseket, hogy előzetes bejelentkezés nélkül ne jelenjenek meg a védekezési helyszíneken, mert a területre való belépést nem tudják biztosítani. A védekezési terület zárt területnek minősül, ezért oda csak engedéllyel vagy előzetes regisztrációval lehet belépni. Közölték, a védekezési helyszíneken kizárólag azok vehetnek részt a munkálatokban, akik előzetesen a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján az adott helyszínre és időpontra regisztráltak.
– A kormány várja a dunai árvíz miatt kárt szenvedő magánszemélyek és vállalkozók jelentkezését a Belügyminisztérium (BM) által létrehozott [email protected] címen – közölte a kormányszóvivő . Giró-Szász András elmondta: Magyarország európai uniós tagállamként jogosult arra, hogy forrásokat hívjon le az EU szolidaritási alapjából a károk utólagos felszámolására, a helyreállítási munkálatok költségeinek fedezésére. A kormány ezért várja azok jelentkezését, akik kárt szenvednek el az árvíz miatt, ugyanis a kárigény összesítésébe az állam, az önkormányzatok, a vállalatok és a magánszemélyek által elszenvedett kár egyaránt beletartozik. A BM által létrehozott e-mail cím július 8-ig működik.
– Jelenleg csaknem kilencezren dolgoznak a gátakon, továbbá háromezer önkéntes is segít a védekezésben. Mellettük további több mint tizenhatezer ember van tartalékban a honvédség, a rendőrség, a katasztrófavédelem és a polgárőrség állományában. Jelenleg 760 kilométeren van árvízi készültség az országban. Az Országos Műszaki Irányító Törzs 16 helyen hozott létre homokzsáktöltő telepeket.
– A legfrissebb adatok szerint Nagybajcsnál 826 centiméter, a komáromi térségben 721, Esztergomnál 667, Nagymarosnál 592, Budapestnél pedig 727 centiméter jelenleg a vízállás. Ez azt jelenti, hogy lényegében mindenhol 10-15 centiméter közötti emelkedés tapasztalható az előző jelentéshez képest, és minden területre elmondható, hogy a prognosztizált tetőzési szint 20-30 centiméterrel meghaladja az eddigi legmagasabb vízszintet.
– Szerdától él a „Nemzeti Összefogás Számlaszáma”: a 11711711-22222222-es (OTP) számlaszámra várják a pénzbeli adományokat.
– A Facebookon megalakult az Árvíz 2013 Összefogás (https://www.facebook.com/Arviz2013Osszefogas) önkéntescsoport, ahol várják a segítők jelentkezését, és friss információkkal is szolgálnak.
Forrás MTI, foto: MNO
Facebook
Twitter
YouTube
RSS