Gyűlnek a beszámolók arról, hogyan csaltak országszerte a választási ajánlásokkal. A legfontosabb módszer a másolás volt. Egyre több a bizonyíték, hogy erről sokan tudtak, és sok helyen így ment – írja a 444.hu. Feltűnően sok párt tudott országos listát állítani. Ehhez pártonként legalább 27 egyéni jelölt kellett, és a jelölteknek legalább 9 megyében és Budapesten kellett leadniuk az induláshoz szükséges 500 támogató aláírást. Az újságnak felettébb gyanús, hogy teljesen ismeretlen pártok hogyan voltak képesek erre.
Március 1-jén a teol.hu számolt be arról, hogy a paksi választási iroda egyik munkatársa saját nevét és hamisított aláírását fedezte fel egy olyan ajánlásgyűjtő íven, amihez egészen biztosan nem nyúlt. A vidéki lap kérdéseire a helyi választási iroda elmondta, hogy a kérdéses aláírást természetesen megsemmisítették, de általánosságban nem tudják vizsgálni az aláírások valódiságát, csupán azt, hogy valós személyről van-e szó, illetve az adatok – például lakcím – helyesek-e – számol be a 444.hu.
Egyelőre Hódmezővásárhely az egyetlen itthoni település, ahol a helyi választási bizottság feljelentést tett két jelölt ellen, mert gyanúsnak találták az általuk összegyűjtött aláírásokat. A 444.hu azt írja, hogy mindkét feljelentett jelölt jobboldali szavazókra hajtott Lázár János körzetében. Az egyik a Határon Túli Magyarok Pártja, a másik pedig kisgazda-MIÉP jelölt.
A 444.hu egy budapesti választókerületből is kapott információkat gyanús ajánlóívekről. A helyi választási bizottság minden tagja furcsának találta, hogy az ívek közül több tucatnyin az ajánló adatai egy féle tollal voltak beírva szépen sorban szabályosan, az aláírások pedig másik színű tollal. A bizottság tagjainak az is gyanús volt, hogy az aláírások eléggé hasonlítottak egymásra. Ennek ellenére a tagok nem érezték magukat feljogosítva, hogy megkérdőjelezzék az ívek hitelességét, így a jelölt elindulhat a választáson. A bizottságnak csak a Jobbik által delegált tagja szavazott a jelölt indulása ellen – írja a lap.
Ugyanebben a kerületben egy olyan jelölt is elindulhatott, akinek minden második aláírása hibás volt, mert 40 ívben elcsúszott az ajánló személy neve, és az édesanyja neve, ilyen hiba elkövetésére pedig valószínűleg a nevek másolása közben kerülhetett sor. Ennek ellenére az ügyben vizsgálat nem indult, csupán a hibás aláírásokat semmisítették meg.
Az esetleges választási csalást az teszi lehetővé, hogy idén először egy polgár több jelölt indulását is támogathatta. 1990 és 2010 között mindenki kapott egy kopogtatócédulát, amivel egyetlen jelölt indulását tudta támogatni. 2014-ben viszont aláírásokat kellett gyűjteniük a jelölteknek, és egy ember akár választókerülete összes indulni szándékozó jelöltjének is aláírhatott. Ez nagyon durva visszaélésekhez vezethet a lap szerint.
A 444.hu így írja le a kialakult csalási gyakorlatot:
Az aláírásgyűjtés utolsó három napja volt a legdurvább. A kisebb pártok elkezdték kicserélni egymás íveit. A piacon sajátos szleng is kialakult erre a műveletre. A feles azt jelentette, hogy valakinek volt már 250 aláírása, ami pont a fele a szükséges 500-nak. Két felesből kijött egy jelölés. Kicserélték az íveket, átmásolták egymásét, és így meglett az 500 mindenkinek.
A felesnél is értékesebb volt a teli. Telinek nevezték, ha valakinek megvolt az 500, vagyis az induláshoz kellő számú név-cím-személyi szám egy adott választókerületből. A piacon egy telit két felesre lehetett cserélni. Így az a párt, amelyik 1 jelöltet ki tudott állítani, még két kerületben nagy segítséghez juthatott. Ha valakinek megvolt a „teli”, akkor az gyorsan elterjedt. A telefonszáma fél nap alatt körbement az ilyen jelölteknek, és mindenki hívogatni kezdte jobbnál jobb ajánlatokkal a szerencsést.
A 444.hu választási csalásokról szóló írásai itt és itt olvashatók.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS