Felfüggesztette Ujhelyi István MSZP-s európai parlamenti képviselő mentelmi jogát kedden délután a testület strasbourgi plenáris ülése.
Ujhelyi István mentelmi jogának felfüggesztését a Pesti Központi Kerületi Bíróság kezdeményezte tavaly, miután Sneider Tamás, a Jobbik és az Országgyűlés alelnöke feljelentést tett ellene rágalmazás miatt a képviselőnek az ATV 2014. április 25-i Egyenes beszéd című műsorában tett, rá vonatkozó kijelentései miatt. Sneider szerint a szocialista politikus „hazugságok terjesztésével” őt „fasisztoid, fajgyűlölő személynek”, önmagát viszont a rasszizmus elleni küzdelem harcosának állította be.
Az EP jogi bizottsága azért javasolta a mentelmi jog felfüggesztését, mert a szóban forgó kijelentések még azelőtt hangzottak el, hogy Ujhelyi Istvánt a 2014. évi európai parlamenti választásokon képviselővé választották volna. A szakbizottság álláspontja szerint ebben az időben Ujhelyi jogi védelmét még a magyar törvényhozás képviselőire érvényes jogszabályok garantálták, ezért az EP nem illetékes az ügyben.
A történtekre reagálva Ujhelyi István azt közölte, hogy vitatja az EP jogtechnikai érvelését, a jobbikos képviselő által kifogásolt véleménye azonban továbbra is változatlan. „Minimum furcsának találom, hogy egy rasszista indíttatású, erőszakos bűncselekményért felfüggesztett börtönre ítélt közszereplő jogi eszközökkel kíván tőlem elégtételt venni. Továbbra is fenntartom azon véleményemet, hogy egy szélsőséges párt, szkinhedmúlttal vádolható tagja nem lehet közjogi méltóság. Sokatmondó, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében ez a mai napig így van” – írta közleményében a képviselő.
Az EP szabályai értelmében az EP tagjait megbízatásuk ideje alatt semmilyen módon nem lehet felelősségre vonni nézeteik, véleményük, kijelentéseik miatt, erről a mentelmi jogukról le sem mondhatnak. Magyarországon az országgyűlési képviselőkkel azonos mentelmi joguk van a magyar EP-képviselőknek. Ujhelyi István 2014. július 1-jén lett hivatalosan EP-képviselő.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS