Ki hinné, de még csak félidőben van az ’56-os Emlékév, hiszen egészen jövő év június 16-ig tart. A megemlékezések legfőbb szakasza azonban november 4-vel lezárult, ez alkalomból tartott sajtótájékoztatót Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter, az Emlékbizottság elnöke és Schmidt Mária, az Emlékévért felelős kormánybiztos.
Balog Zoltán elmondása szerint három alapvető cél vezérelte a szervezőket a programsorozat megalkotásakor: a fiatalok elérése, a hősök nevesítése, valamint a köszönetmondás. A fiatalok eléréséhez modern képi és multimédiás eszközöket is használtak, és a miniszter külön kiemelte a dalpályázatot, amelyre 1700 munka érkezett be. Elmondta, hogy a fiatalok elérésének legjobb eszköze az összes látványos megoldástól függetlenül az iskola, és fel kellett ismerniük, hogy e téren is hiányosságok vannak. Ezek megszüntetését célozza a pedagógusok továbbképzése 1956 témájában, amelyre máris 900 jelentkező van, és a program lezárultával a számuk eléri majd a háromezret.
Az Emlékév vezérfonala, hogy az eddig is ismert és elismert nagy nevek mellett behozza a köztudatba az ismeretlen hősöket, a széles nyilvánosság előtt is nevesítse a pesti srácokat. A köszönetmondással kapcsolatban azt hangsúlyozta Balog, hogy az események résztvevőinek, valamint az ’56-os menekülteket befogadó országoknak is szól, és ilyen mértékben eddig, a 60. évfordulóig ez nem történt meg. A miniszter szavai szerint sok település közössége most döbbent rá, hogy vannak, vagy voltak olyan tagjai, akik nem csak szemtanúi voltak az 1956-os eseményeknek, hanem tevékeny résztvevői is.
Schmidt Mária elmondta, hogy a kormány igen jelentős összeggel támogatta az Emlékévet és a méltó megemlékezést 1956 hőseiről.
A fővárosban 60, vidéken 400 rendezvény valósult meg, világszerte 134 városban 381 rendezvényen emlékeztek meg a magyar nemzet hősiességéről.
A kormánybiztos a médiakampány sikerét is kiemelte: imázsfilmek, rádióspotok, óriásplakátok, nyomtatványok, online hirdetések, amelyekkel 12 országban közel 14 millió háztartást értek el. A sajtótájékoztatón is lejátszották az Emlékév dalát, amelyet már egymillióan töltöttek le.
Ez egy szabadságszerető ország, az emberek a szabadságért mindig képesek voltak meghozni a legnagyobb áldozatot. Ez büszkeséggel tölt el minket, és magabiztossá is tesz, hogy a magyarok a jövőben is mindent meg fognak tenni a szabadságért
– foglalta össze az üzenet lényegét Schmidt Mária.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS