Felmentette szerdán a Fővárosi Törvényszék annak a kémügynek a két vádlottját, akiket az ügyészség azzal vádolt, hogy az Egyesült Államoknak kémkedtek egy Birodalom nevű társaság tagjaiként. A bíróság álláspontja szerint a szervezet valójában egy baráti társaság, nem pedig egy kémhálózat, a vádiratban szereplő cselekmények pedig nem minősíthetők kémkedésnek – írta az Index.
Ahogy arról a PestiSrácok.hu is többször beszámolt, a hazai jogtörténet egyik állatorvosi lovának tekinthető eljárásban Bukta Bélát és egykori főnökét, Maxin Norbertet azzal vádolták, hogy egy Birodalom nevű társaság tagjaként rendszeresen információkat adtak át az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége munkatársainak, alkalmanként a Svájci Alap budapesti igazgatójának, és feltehetően egy alkalommal Irina Ivascsenkónak, az IMF magyarországi képviselőjének. Maxinék szerint azonban a Birodalom – a váddal ellentétben – csupán egy baráti társaság volt. A vádirat személyes kapcsolatokon alapuló, szociális, társadalmi, üzleti és gazdasági közösségként jellemezte a csoportot. A húszfős Birodalom az ügyészség szerint Maxin irányítása alatt állt, az ő bizalmasa volt Bukta. A hatóság úgy véli, Maxin nemcsak a Birodalom vezetője volt, hanem közvetve-közvetlenül nagyjából húsz cég felett rendelkezett, amelyek biztosították a Birodalom pénzügyi hátterét.
Buktát és Maxint 2015 decemberében vették őrizetbe, akkor mindketten előzetes letartóztatásba kerültek. Maxinék elmondása szerint a nyolc hónapig tartó előzetes letartóztatás alatt a nyomozók igyekeztek megtörni őket és rábírni arra, hogy vallják be a kémkedést. Nem tudni, hogy a nyomásgyakorlás része volt-e, de Maxin elmondása szerint egy olyan gyilkost is kapott cellatársnak, aki az életére akart törni, míg Bukta kihallgatásait olyan időpontra tették, hogy nem láthatta a családját, a neki írt leveleket pedig több hónapos késéssel kapta csak meg. Végül nyolc hónap múlva szabadlábra kerültek, amiben szerepet játszott, hogy a különös kémügy részletei nyilvánosságra kerültek, az abszurd részletekről portálunk is közölt részleteket.
Nemzetközi szinten egyeztetett, közismert titkok
A kusza ügyben a vád fő tárgyi bizonyítéka egy olyan külső merevlemez, amelyet három éve foglalt le eléggé vitatható módon a rendőrség Bukta szigetszentmiklósi lakásán. Bukta lakásán a Nemzeti Nyomozó Iroda műkincsvédelemmel foglalkozó rendőrei tartottak házkutatást, de nem műkincsvédelmi, hanem rágalmazási ügyben. Buktát ugyanis azzal gyanúsították meg, hogy ő állt a Vályi-Nagy Vilmost, az egykori informatikai államtitkárt rágalmazó, interneten megjelent írás mögött. A merevlemez tartalmát a lefoglalás után többször módosították ismeretlenek, akiknek személyazonosságára azóta sem derült fény. Az ügyészség által citált dokumentumok egyike egy olyan, Bizalmas-jelzéssel ellátott irat, ami a Honvédelmi Minisztériumból származott és ami a magyar honvédség tíz éves stratégiai tervét taglalja. Ezt megtalálták az említett merevlemezen, ami a vád szerint az Egyesült Államoknak végzett kémkedés bizonyítéka, csakhogy kérdés, miért kellett volna ez az amerikaiaknak, hiszen ezt a stratégiai tervet a NATO minden szövetséges tagállama megkaphatja, és meg is kapja, mivel az hosszan tartó, részletes nemzetközi egyeztetés eredménye. A vádirat szerint Buktáék ezt a dokumentumot átadták a budapesti amerikai követség Védelmi Együttműködési Irodájának, az ODC-nek, bár arról semmilyen bizonyítékuk nincs, hogy az átadás megtörtént, mindössze az, hogy a merevlemezre mentett feljegyzések között volt.
Koncepciós per ismeretlen konspirálókkal
Bukta az első Orbán-kormány alatt a Miniszterelnökségen dolgozott, később az Országgyűlés gazdasági bizottságának a tanácsadója lett, 2007-től három éven át volt Maxin cégénél, ezután visszakerült a kormányzatba: a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium munkatársa lett, majd 2014 után a Magyar Nemzeti Kereskedőháznál tanácsadó, korábban pedig dolgozott a Világbanknak is. Bukta Béla következetesen állítja, hogy nem tudja miképp került a honvédségi anyag a merevlemezre, amelyen amúgy is számos módosítást elvégeztek bizonyítékokatismeretlenül manipuláló emberek. Bukta és Maxin is azon a véleményen vannak, hogy egy koncepciós eljárás áldozatai, bár arra nem tudnak választ adni, hogy ki akarhatta börtönbe záratni őket. A Fővárosi Törvényszék szerdán kihirdetett határozata az ügyészség fellebbezése miatt nem jogerős.
Forrás: Index/PS Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS